Gruzínský parlament ovládne vládnoucí strana. Gruzínský sen získal ústavní většinu

Vládní strana Gruzínský sen miliardáře a expremiéra Bidziny Ivanišviliho drtivě vyhrála nedělní druhé kolo parlamentních voleb. Podle předběžných výsledků získala v zákonodárném sboru Gruzie ústavní většinu. Oznámila to předsedkyně ústřední volební komise.

Expremiér Bidzina Ivanišvili a současný předseda vlády Giorgi Kvirikašvili na mítinku Gruzínského snu
Zdroj: Reuters Autor: David Mdzinarišvili

V Gruzii se parlament volí podle smíšeného klíče: ze 150 poslanců se 77 volí poměrným způsobem na základě stranických kandidátek a zbylých 73 většinovým způsobem v jednomandátových okruzích. A právě v 50 z těchto okruhů se rozhodovalo až ve druhém kole 30. října. První kolo hlasování se uskutečnilo již 8. října.

Vládní strana vyhrála ve 48 z 50 jednomandátových okruhů, uvedla předsedkyně ústřední volební komise Tamara Žvanijaová. Celkově bude Gruzínský sen v novém parlamentu disponovat 115 mandáty, což je o dva více než ústavní většina.

Opoziční Sjednocené národní hnutí, založené exprezidentem a současným gubernátorem ukrajinské Oděské oblasti Michailem Saakašvilim, ve sněmovně naopak oslabí: bude mít 27 zákonodárců místo dosavadních 65.

Lídr opozičního Sjednoceného národního hnutí David Bakradze
Zdroj: Reuters
Autor: David Mdzinarišvili

Obě největší strany jsou prozápadní a usilují o lepší vztahy s NATO a EU. 

V parlamentu je na základě výsledků z prvního kola zastoupena rovněž Aliance gruzínských patriotů s šesti poslanci. V druhém kole pak v jednom z jednomandátových okruhů byla zvolena nezávislá poslankyně a v dalším kandidát koalice Topadze - průmyslníci, naše vlast.

Opozice volby kritizuje, OBSE je hodnotí pozitivně

„Ve druhém kole parlamentních voleb se hlasovalo klidně a svobodně, bez hrubých přešlapů,“ zdůraznila předsedkyně volební komise. Opozice po volbách z počátku října odmítla uznat úspěch vládní strany, kterou obvinila z volebních podvodů.

Nicméně pozorovatelská mise Organizace pro bezpečnost a spolupráci v Evropě (OBSE) zhodnotila volby vcelku pozitivně. Ocenila, že byly konkurenční a dobře zorganizované a základní práva byla celkově respektována, i když na určité nedostatky pozorovatelé poukázali.