Aktivisté se soudí s firmou Monsanto. Její prostředky považují za „ekocidu"

V nizozemském Haagu probíhá symbolický soud. Ekologičtí aktivisté v něm žalují americkou společnost Monsanto, která vyrábí pesticidy a geneticky upravené potraviny. Verdikt ovšem nebude právně závazný. Firma vše označuje za frašku, které se nehodlá účastnit. Organizátoři ale doufají, že výpovědi lidí z celého světa upozorní na závažné problémy.

Dvacátého sedmého dubna 2004 se život Paula Francoise obrátil naruby. Při čištění postřikovacího stroje vdechl výpary z pesticidu. Domů ještě došel. O tom, že zvracel krev a ztratil vědomí, se dozvěděl až od manželky. Po dvanácti kómatech a řadě testů nabyli lékaři jistotu - za zdravotní problémy může jedna z přísad v pesticidu americké firmy Monsanto.

„Na některých obalech nebyla uvedená. A rozhodně ne v 50tprocentním množství. Když to uviděl toxikolog, řekl, že to musí být chyba, protože padesát procent, to je strašně, strašně moc,“ říká Paul Francois.

Paul má dodnes prudké bolesti hlavy, občas nemůže hýbat rukou, poškození mozku jsou nevratná. Přesto v sobě našel sílu hnát výrobce před soud. A navzdory drsnému nátlaku se z něj stal jediný člověk na světě, který soudní bitvu s Monsantem vyhrál.

Video Události
video

Události: Francouzský zemědělec bojuje proti firmě Monsanto

Používat prostředky od Monsanta je ekocida, tvrdí zemědělec

Po dramatické osobní zkušenosti se rozhodl, že přejde na ekologické zemědělství. Na části polí už se mu to podařilo a do pěti let je chce zavést na všech svých pozemcích. Dřív přitom chemickým prostředkům bezvýhradně věřil. Dnes tvrdí, že používání některých prostředků od firmy Monsanto je zločin proti přírodě. Vznikl pro to dokonce nový pojem – ekocida.

„Já jdu ještě dál. Podle toho, co jsem viděl, ekocida musí být jen první etapa předtím, než začneme mluvit o zločinech proti lidskosti. Protože ta firma dodneška zabila a ještě zabije tisíce lidí,“ míní Francois.

I proto se rozhodl svědčit u soudu v Haagu. Pomáhal ho uspořádat i známý francouzský ekolog Arnaud Apoteker. Proslul bojem proti geneticky upraveným potravinám, další vlajkové lodi Monsanta. Ani on se silných slov nebojí: „Když mluvíme o porušování práva na výživu, na zdraví, na zdravé prostředí a na poctivost výzkumu a vědeckých informací, globálně řečeno to jsou zločiny proti lidskosti.“

Zástupci firmy Monsanto se k procesu nevyjadřují. Na výzkumy, které v minulosti označily jejich produkty za nebezpečné, odpovídali výzkumy tvrdícími opak. Pro jejich zastánce je soud jenom hon na čarodějnice, kde je výsledek předem daný. Symbolický verdikt má padnout v prosinci.