Moskva vyhlásila boj černému trhu s alkoholem. Vodka bude jen za 50 korun

Rusko plánuje výrazné zlevnění tvrdého alkoholu. Dlouhodobé zvyšování ceny totiž Rusy od nadměrného pití neodradilo, naopak se rozrostl černý trh. Stejným neúspěchem skončila i prohibice zavedená Michailem Gorbačovem v osmdesátých letech. Půllitrová láhev vodky, která dnes stojí v přepočtu asi 73 korun, má být levnější o 21 korun.

Video Události
video

Události: Vodka v Rusku bude stát jen kolem 50 korun

Ještě nedávno chtěly úřady zvednout cenu půl litru vodky nad 300 rublů. Stát si ovšem uvědomil, že by Rusové začali pít levnější pančovaný alkohol nebo by si jej pálili sami doma. Proto raději legální alkohol zlevní.

Podle odhadů Rusko vybere kvůli černému alkoholu asi o 110 miliard korun méně na daních. Ekonomové předpokládají, že pokud se cena legální vodky výrazně sníží, ve státní kase se to neprojeví, protože ji lidé budou kupovat víc.

„V první řadě se projeví negativní dopad na zdraví. Ekonomický efekt to nebude mít žádný,“ říká ředitel Institutu pro hospodářskou politiku E. T. Gajdara Sergej Drobyševskij.

V Rusku se stávají oblíbenými syntetické drogy z Číny 

Proti snižování cen se ale postavilo ministerstvo zdravotnictví. Ještě před sedmi lety vypil každý dospělý Rus ročně osmnáct litrů čistého alkoholu. Dnes je to o pět litrů míň. Podle odborníka na závislosti Alekseje Kazanceva ale do statistik není započítaný nelegální alkohol a Rusové pijí pořád stejně.

„Velmi dobře víme, že po posledním zdražení alkoholu začali lidé pít padělanou whiskey a mnozí potom oslepli,“ uvedl odborník na léčbu závislostí a primář Kliniky doktora Isaeva Aleksej Kazancev.

Kultura pití se ale i v Rusku pomalu mění. Mladí lidé už podle Kazanceva nevnímají opíjení se jako módní trend a tvrdý alkohol si dají minimálně. Vodku ale mladí Rusové nahrazují kouřením syntetických drog, které do země nelegálně proudí z Číny. Vážné psychické problémy vyvolávají rychleji než alkohol.