Prezident je jádro. Komunistická strana udělila Si Ťin-pchingovi nový titul

Ústřední výbor Komunistické strany Číny oficiálně označil vůdce strany a prezidenta země Si Ťin-pchinga za „jádro“ nové generace čínských vůdců. Si tak posílil svou pozici ve straně před důležitým sjezdem čínských komunistů, který se uskuteční příští rok na podzim, napsala agentura Reuters.

Video Události
video

Události: Sjezd ÚV KS Číny se týkal hlavně boje proti korupci

„Jádrem“ stranického vedení byli v minulosti nazváni jen tři politici – zakladatel komunistické Číny a vůdce první generace Mao Ce-tung, reformní vůdce druhé generace Teng Siao-pching a vůdce třetí generace exprezident Ťiang Ce-min. Titul má poukazovat na to, že tito vůdci mají prakticky absolutní, nezpochybnitelné pravomoci. Předchůdci Si Ťin-pchinga, bývalému prezidentovi Chu Ťin-tchaovi, se podobné pocty nedostalo.

Si Ťin-pchingův nový titul je uveden v prohlášení, které ústřední výbor vydal po skončení svého čtyřdenního plenárního zasedání a které zveřejnila státní média. Účastnilo se ho na dvě stě členů strany a dalších 170 náhradníků. Zástupci rozhodovali o podstatných reformách nebo personálních změnách. Jednání se mělo mimo jiné věnovat i boji proti korupci.

Video Události, komentáře
video

Čínský novinář, bloger a disident Čang Pching k politice Číny

Hlavní téma korupce

Strana si uvědomuje riziko. Podle průzkumů Číňané považují korupci za nejpalčivější problém. „Boj s korupcí trvá pět tisíc let od vzniku Číny a možná potrvá dalších pět tisíc let. Tři, čtyři roky nic nezmění,“ říká obyvatelka Pekingu.

Vláda se chlubí, že potrestala přes milion korupčníků. Statistiky ale mluví jinak. Před soudem jich končí málo. Tři čtvrtiny případů se vyřešily pokáráním ve straně. „Protikorupční kampaň nemůže být úspěšná, protože Čína je společnost, v níž existují privilegované vrstvy, neřídí se právem. Pokud patříte k privilegovaným, máte se dobře, i když se chováte korupčně,“ uvedl Mao Jü-š', liberální ekonom, zakladatel think-tanku Unirule Institute of Economics v Pekingu.

Si Ťin-pching stojí v čele Komunistické strany Číny od listopadu 2012 a prezidentem je od března 2013. Příští rok na podzim bude téměř s jistotou na stranickém sjezdu zvolen generálním tajemníkem na druhé pětileté funkční období.

Sjezd KS Číny bude ostře sledovanou událostí, protože na něm bude oznámeno nové složení sedmičlenného stálého výboru politbyra, které určuje dění v zemi. Podle AP by sjezd mohl naznačit, kdo v roce 2022 Si Ťin-pchinga v jeho vůdcovské roli nahradí.