Japonský boj s workoholismem. Vyhněte se přesčasům, dostanete více peněz

Většinou firmy motivují spíše opačně, v Japonsku se ale pracovní zapálení musí i mírnit. Některé společnosti přišly na zajímavý koncept – odměňovat za včasný odchod z práce, ale třeba i dostatek denního pohybu.

Video Horizont ČT24
video

Motivací proti japonskému workoholismu

Podle výzkumů totiž v Zemi vycházejícího slunce tvoří workoholici až 22 procent pracující populace. Japonsko proto musí investovat obrovské sumy na jejich sociální a zdravotní výdaje. Nyní se vláda snaží problém řešit a vybízí v první řadě zaměstnavatele.

V některých firmách tak dostanou lidé třeba za včasný odchod zhruba 20 korun denně navíc. Při pohybu a zdolání sedmi kilometrů chůze dokonce 160. Motivační platby přitom úředníci dostávají ve virtuální měně, zvané bitcoiny.

Japonsko je jednou ze zemí, kde lidé běžně pracují hodiny přesčas. Disciplína se ale negativně odráží na jejich fyzickém i psychickém zdraví. Sebevraždy nebo úmrtí z přepracování nejsou v ostrovní zemi ničím výjimečným. Japonský jazyk má dokonce pro tato úmrtí z přepracování speciální výraz: karoši.

Parlament nedávno dokonce schválil zákon, který má zajistit, aby si zaměstnanci vybírali dny volna. Jak ale mnoho úředníků říká, zákon se dá obejít a problém má mnohem hlubší kořeny. Maximální výkon začíná už ve výchově mladých lidí, vystavených enormnímu tlaku a konkurenci.