Trump si na Floridě udobřoval hispánské voliče. Prohlásil, že jim vláda přinesla jen chudobu

Republikánský kandidát na prezidenta Spojených států Donald Trump se v neděli na Floridě snažil získat hlasy hispánských voličů, které si v minulosti znepřátelil mimo jiné svými radikálními protiimigrantskými postoji. Na předvolebním shromáždění kritizoval současnou demokratickou vládu za to, že „opustila své přátele v Latinské Americe“. Před časem přitom sám ohlásil záměr postavit zeď na hranicích s Mexikem, aby zastavil migraci hispánců do USA.

Donald Trump ve městě Naples na Floridě
Zdroj: ČTK/AP Autor: Evan Vucci

„Vláda (prezidenta) Obamy a (ministryně zahraničí) Clintonové opustila naše přátele v Latinské Americe a přinesla jen chudobu a nezaměstnanost hispánským Američanům tady doma,“ řekl republikánský miliardář s odkazem na bývalou funkci své demokratické konkurentky v boji o nejvyšší úřad v zemi.

Prezidentský kandidát republikánů též kritizoval Castrův režim na Kubě, který stále potlačuje lidská práva a s nímž Obamova vláda po více než půlstoletí obnovila loni diplomatické styky. Trump přitom dříve normalizaci americko-kubánských vztahů podporoval, nyní by však prý dohody zrušil, pokud kubánský režim nesplní určité podmínky.

Trump vyjádřil též „solidaritu se svobodomyslným lidem ve Venezuele“, kde se opozice snaží o svolání referenda za odvolání socialistického prezidenta Nicoláse Madura. Venezuelská vláda ale tuto snahu všelijak blokuje.

Video Studio 6
video

Řezníček: Na Floridě je o předčasné hlasování zájem

Na hispánce se nyní soustředí i Clintonová

Na Floridě v neděli lobboval za demokratickou prezidentskou kandidátku Hillary Clintonovou její kandidát na viceprezidenta Tim Kaine. Mimo jiné prohlásil, že Portoriko se stane silným spojencem Bílého domu, pokud se do něj dostane Clintonová.

Kaine, jenž část projevu ve floridském Orlandu pronesl ve španělštině, také řekl, že on i Clintonová berou velmi vážně finanční problémy Portorika a jeho potíže s virem zika. Na Floridě žijí desítky tisíc Portoričanů, kteří se tam odstěhovali z tohoto karibského ostrova, jenž je volně přidruženým státem USA.

Hillary Clintonová zvýšila podle nejnovějšího průzkumu televize ABC náskok před Donaldem Trumpem na 12 procentních bodů. Bývalé ministryni zahraničí by dal přednost každý druhý volič. Jejího republikánského soupeře by volilo 38 procent Američanů rozhodnutých hlasovat. Prezidentské volby se budou konat 8. listopadu.