Konec skoro ročního patu. Španělští socialisté budou tolerovat Rajoye jako premiéra

Většina španělských socialistů (PSOE) nepřímo podpoří šéfa lidovců Mariana Rajoye jako premiéra pro další funkční období – při hlasování o důvěře se zdrží hlasování. Končí tak desetiměsíční patová situace, která ohrožovala ekonomické oživení. Nová vláda bude ale menšinová.

Protest proti vzniku vlády v čele s Rajoyem
Zdroj: REUTERS Autor: Andrea Comas

Čtvrtá největší ekonomika eurozóny se konečně dočká nové vlády. Hrozilo přitom, že Španělé budou muset v prosinci již potřetí během roku k volbám. Pro nepřímou podporu Rajoye se ale nakonec vyslovilo 139 představitelů vedení socialistů, proti jich bylo jen 96.

Socialisté se tak postavili proti svému lídru Pedru Sanchezovi, který se odmítl zdržet hlasování. „Většina Španělů, více než 65 procent, se nechce vrátit do volebních místností, a stejné je to mezi voliči socialistů,“ zdůraznil zákonodárce Ignacio Urquizu.

Vůdce socialistických „rebelů“ Guillermo Fernandez Vara prohlásil, že socialisté jsou nyní i přes nejhorší volební výsledek v historii klíčovým hráčem a že mohou jednat pouze v roli „skutečné opozice“ proti Rajoyovi, který byl premiérem většinové vlády už mezi lety 2011 až 2015. Proti ústupku socialistů ale demonstrovali před jejich sídlem odpůrci lidovecké menšinové vlády.

Rajoy má nyní kromě svých lidovců podporu strany Ciudadanos a Kanárské koalice, což mu nestačí na absolutní většinu. Pokud se ale socialisté hlasování zdrží, lidovecký premiér projde. Podle listu El País stačí, aby se zdrželo 11 socialistických poslanců.

Patová situace v zemi nastala, když ve volbách loni v prosinci žádná ze stran nezískala absolutní většinu. Poprvé v historii Španělska se tak v červnu musely parlamentní volby opakovat, protože navržená vláda nezískala v březnu důvěru poslanců. Po červnových volbách však byla situace podobná.

Španělský premiér Mariano Rajoy
Zdroj: REUTERS
Autor: Sergio Perez

V prosinci i v červnu zvítězili lidovci, jejichž předseda Rajoy ale první nabídku od krále na sestavení vlády v lednu odmítl a začátkem září nezískal důvěru poslanců pro funkci premiéra. Zemi zatím stále vede Rajoyova vláda vytvořená po volbách v roce 2011.

Španělský král Felipe VI. již dříve uvedl, že se na počátku příštího týdne setká s lídry politických stran, a pokud uzná, že někdo z nich má šanci získat v parlamentu důvěru, nominuje ho na premiéra.

Španělsko již několik desetiletí vedou buď  konzervativci, nebo socialisté. Nikdy nemělo koaliční vládu, připomněla agentura AP.