Trump chce jako prezident bojovat proti mocenským strukturám

Republikánský kandidát na prezidenta Donald Trump slíbil Američanům, že bude bojovat proti „mocenským strukturám“. Zabránit chce třeba společnosti AT&T, aby koupila Time Warner. Hodlá také žalovat ženy, které ho viní, že je v minulosti sexuálně obtěžoval. Miliardář to řekl v pensylvánském Gettysburgu, kde se v červenci 1863 odehrála bitva mezi armádami Severu a Jihu, jež znamenala zásadní obrat v občanské válce.

Miliardář Donald Trump
Zdroj: REUTERS Autor: Jonathan Ernst

Trump se v Gettysburgu věnoval svým politickým plánům pro případných prvních 100 dnů v Bílém domě, ale i svým osobním křivdám. Dotkl se boje s korupcí, bezpečnosti, hospodářství či obchodu. Podle BBC to byl jeden z jeho nejpodrobnějších projevů za dobu kandidatury. 

Během posledních dvou týdnů obvinila Trumpa z nevhodného chování už nejméně desítka žen. Nová nařčení navazují na skandální video z roku 2005, které se nedávno objevilo na sociálních sítích. Trump v něm popisuje, jak útočí na ženy bez obavy z postihu – jako slavná osobnost si to prý může dovolit.

Trumpův vzkaz chudým: U mě stačil jeden telefonát, co by asi udělali vám?

„Každá z těch žen lhala, když se snažila uškodit mé kampani. Totální výmysl. Nikdy se to nestalo. Nikdy. Všechny lhářky budu po volbách žalovat,“ prohlásil Trump v Gettysburgu. Dotyčným stačil „jediný telefonní hovor, aby se dostaly do hlavních zpravodajských kanálů, aniž by byla ověřena fakta“, rozohnil se republikánský kandidát.

„Když můžou bojovat s někým, jako jsem já, kdo má neomezené zdroje se bránit, zamyslete se, co by mohli udělat vám, vaší práci, vaší bezpečnosti, vašemu vzdělání, vaší zdravotní péči,“ varoval Trump nižší vrstvy americké společnosti před zavedenou garniturou.

Za kauzou podle něj stojí tým kolem jeho soupeřky – demokratky Hillary Clintonové. „Pravděpodobně to byly (demokratický národní výbor) a kampaň Clintonové, kdo vytáhl tyto lhářky s jejich vykonstruovanými příběhy,“ řekl. „Zřejmě na to později přijdeme soudní cestou, na kterou se už tak těšíme,“ dodal.

Média se prý vůči němu chovají nefér. „Zoufale se snaží potlačit můj hlas a hlas amerického lidu,“ zdůraznil miliardář. Jako prezident by vystupoval proti mocným. „Příkladem mocenské struktury, s nimiž bojuji, je koupě Time Warner, a tím i CNN ze strany , AT&T. Moje administrativa to neschválí, protože to je koncentrace příliš velké moci v příliš málo rukou,“ konstatoval Trump.

Ze stejného důvodu chce zrušit akvizici NBC Universal firmou Comcast z roku 2013. Podobné dohody podle něj ničí demokracii.

Jedním z jeho dalších plánů je boj s korupcí prostřednictvím omezení funkčního období v Kongresu a větší omezení lobbingu bývalých vládních úředníků. Trump chce také okamžitou deportaci přistěhovalců, kteří budou uvězněni za násilné trestné činy. Hodlá rovněž zrušit víza pro země, které odmítají přijmout takové lidi zpět.

Rád by také zrušil platby do klimatických programů OSN a tyto peníze použil na projekty vodní a environmentální infrastruktury.

Američané budou vybírat příští hlavu státu už 8. listopadu. Podle posledních průzkumů Trump v posledním týdnu snížil náskok Clintonové na čtyři procentní body. Přispěly k tomu zřejmě i jeho výroky o případném zpochybnění výsledku voleb. Ze sondáže vyplynulo, že si řada republikánů myslí, že jsou volby skutečně zmanipulované v neprospěch miliardáře.