Uzavření letiště London City způsobil sprej, ne teroristický útok

Páteční incident na letišti London City, který vyvolal dýchací potíže téměř 30 lidí a evakuaci stovek osob, nejspíš způsobila nádoba se slzným plynem odhozená některým z cestujících. Uvedla to britská policie. Zdůraznila, že případ nevyšetřuje jako teroristický čin. Některá média se obávala, že mohlo jít o chemický útok.

Poté, co v pátek večer v jednom z terminálů někteří cestující pocítili nevolnost, přijeli policisté a záchranáři. Vyhlásili poplach, letiště uzavřeli a evakuovali na 500 cestujících a zaměstnanců. Na místě ošetřili 27 pacientů s „malými dýchacími problémy“. Dva z nich podle Reuters skončili v nemocnici. Po třech hodinách úřady oznámily, že již nic nehrozí. 

Letiště bylo uzavřeno pro všechny přílety i odlety. Letadla mířící z Frankfurtu, Amsterdamu, Belfastu a Paříže musela být odkloněna na okolní letiště.

/*json*/{"map":{"lat":51.49815863977247,"lng":-0.03226588883204151,"zoom":12,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":51.5045020005786,"lng":0.049223899841308594,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/

„Nenašly se (v ovzduší) žádné zvýšené hodnoty a budova se vyvětrala a prohledala. Je bezpečná,“ ujistil londýnský požární sbor v prohlášení k situaci na nejmenším z mezinárodních letišť britské metropole, z něhož se létá hlavně do britských a evropských měst.

Policisté informovali, že našli nádobu od slzného plynu, který štípe do očí a pálí v krku. 

„Příčina incidentu se ještě nepotvrdila, ale vyšetřujeme, zda nebyl důsledkem nechtěného vypuštění spreje (se slzným plynem), který odhodil jeden z cestujících před odbavením.“ 

Vyjádření policie

Spreje se slzným plynem, které někteří lidé nosí pro osobní ochranu, se nesmějí brát na palubu letadel.

Britská metropole zůstává v pohotovosti poté, co byl ve čtvrtek v jednom z vozů metra nalezen podezřelý předmět podobný náloži. Policie v souvislosti s tímto případem v pátek odpoledne zatkla 19letého mladíka.

Letiště London City slouží hlavně podnikatelské klientele nedalekého finančního centra. Ročně odbaví asi čtyři miliony cestujících, nejvíce je využívá společnost British Airways.