Obama: Trump podkopává americkou demokracii, posiluje naše nepřátele

Snahy republikána Donalda Trumpa zpochybnit legitimitu prezidentských voleb jsou nebezpečné a ohrožují demokracii. Šéf Bílého domu Barack Obama tak reagoval na poslední předvolební debatu, při níž miliardář odmítl potvrdit, že v případě porážky uzná výsledky.

Barack Obama na volebním shromáždění Clintonové
Zdroj: REUTERS Autor: Kevin Lamarque

Republikánský kandidát Donald Trump během duelu odmítl slíbit, že uzná výsledek prezidentských voleb, ať už bude jakýkoliv. „Řeknu to, až to přijde. Zatím vás ponechám v napětí, zda výsledky voleb přijmu,“ prohlásil Trump.

Později sdělil, že výsledek uzná jen v případě, že bude „jasný“. „Chci slíbit a zavázat se před všemi mými voliči a stoupenci a před všemi občany Spojených států, že totálně uznám výsledky těchto velkých a historických prezidentských voleb… Pokud vyhraju,“ konstatoval ve čtvrtek republikán.

Podle Obamy miliardářovy výroky podkopávají americkou demokracii. „Voliči rozhodují, kdo vyhraje a kdo prohraje. Tečka, tak to prostě je. A když prezidentský kandidát vyhrožuje, že bude naše hlasy ignorovat a odmítne výsledky voleb, ohrožuje nejen hlasování, ale celou ideu, na které Amerika stojí. A to nemůžeme přijmout,“ prohlásil Obama.

Pochybnosti o legitimitě voleb, které zasívá Trump v myslích Američanů, mohou posílit nepřátele USA. „Děláte za naše soupeře jejich práci, protože naše demokracie závisí na tom, že lidé vědí, že na jejich hlasu záleží,“ vzkázal prezident republikánovi.

Kriticky se na Trumpovu adresu vyjádřila i první dáma Michelle Obamová. Podle ní se pokouší podkopat dekády americké historie.

Michelle Obamová
Zdroj: REUTERS
Autor: Ricardo Arduengo

Do Trumpa se pustil také republikánský senátor John McCain, jenž před osmi lety prohrál prezidentské klání s Obamou. „Umění ustoupit není jen cvičením ve zdvořilém chování, je to akt respektu vůči vůli amerického lidu. Tento respekt je vůbec nejdůležitější odpovědností vůdce USA,“ zdůraznil válečný veterán.

Miliardář vyzval černošské obyvatelstvo k ostražitosti

Trump je svými kritickými poznámkami na průběh voleb proslulý - ještě před duelem varoval před možnými volebními podvody černošské obyvatelstvo. „Chtějí zmanipulovat volby dokonce přímo ve volebních místnostech,“ prohlásil Trump na úterním volebním shromáždění v Coloradu. „Sledujte, co se děje ve Filadelfii, sledujte Chicago, sledujte St. Louis. Sledujte tato města, kde se dějí hrozné věci,“ dodal.

Naprostá většina černochů volí od 60. let demokraty, což znamená, že nyní podporují Clintonovou. Trumpa navíc jeho odpůrci označují kvůli jeho kontroverzním výrokům na adresu menšin za rasistu.

Jaké má Trump možnosti?

V případě těsného výsledku se Trump může obrátit na soud, aby si vymohl přepočítání hlasů. Pokud se bude domnívat, že hlasování doprovázely podvody a machinace, bude mít příležitost podat žalobu v jakémkoli americkém státě, kde podle něj k nepravostem došlo.

Trumpův poradce a někdejší newyorský starosta Rudy Giuliani označil magnátův postoj za očekávaný. Poklidné předání moci je podle Giulianiho důležité, neméně významná je ale i správnost výsledků. Trumpova kampaň se proto nemusí smířit s výsledkem, pokud bude příliš těsný.

Giuliani v této souvislosti připomněl volby před 16 lety, kdy republikán George Bush mladší porazil demokrata Ala Gorea. „Al Gore to neuznal, že? Obrátil se na soud,“ připomněl. Neobvykle těsné prezidentské klání v roce 2000 rozhodlo přepočítání hlasů ve státě Florida a také výrok Nejvyššího soudu USA v Bushův prospěch. Gore sice během voleb získal na celoamerické úrovni nejvíce hlasů Američanů, ale ve složitém volebním systému to na vítězství nestačilo.