Tažení na Mosul pokračuje nad očekávání rychle, hlásí irácký premiér

Irácké jednotky postupují k Mosulu rychleji, než se plánovalo, oznámil premiér Hajdar Abádí. Ofenziva, na které se podílejí irácké i kurdské síly, podle něj ukazuje, že Irák je jednotný v boji, jehož cílem je porazit Islámský stát a dobýt jeho iráckou baštu. Francouzský prezident mezitím na jednání o budoucnosti Mosulu vyzval k plánování další velké ofenzivy, a to na město Rakka, jež je největším útočištěm Islámského státu v Sýrii.

Iráčtí vojáci během tažení na Mosul
Zdroj: Reuters Autor: Alaa Al-Marjani

„Síly postupují k městu mnohem rychleji, než jsme si mysleli, a mnohem rychleji, než bylo v plánu této operace,“ uvedl o tažení na Mosul irácký premiér Abádí. Řekl to prostřednictvím videokonference francouzským představitelům, kteří v Paříži o budoucnosti Mosulu debatují.

Boje o Mosul vstoupily do čtvrtého dne, účastní se jich irácké bezpečnostní síly a kurdští pešmergové. Na cestě k Mosulu se jim podařilo dobýt dvacítku vesnic a menších měst.

Nyní se podle serveru The Guardian speciální irácké jednotky soustředí na město Bartalla. Generál Maan Al-Sádí uvedl, že iráckým speciálním jednotkám v tažení na Bartallu pomáhá leteckými útoky koalice vedená Spojenými státy. „S boží vůlí se nám dnes podaří město získat,“ doufá generál.

Ve čtvrtek pak americké ministerstvo obrany oznámilo, že při jedné z explozí v Iráku přišel o život americký voják. Stal se tak první americkou obětí v severním Iráku. Pentagon už v úterý přiznal, že poblíž jednotek osvobozujících Mosul operuje přes 100 amerických vojáků.

Podle reportéra agentury Reuters se v oblasti Bartally vyskytuje množství vozidel Humwee, nad městem přelátají vrtulníky a vše doprovází palba a výbuchy. Islamisté proti iráckým vojákům posílají auta napěchovaná výbušninami. Na cestách vedoucích do Bartally jsou nastraženy bomby, postupující irácké jednotky mají zbrzdit také ostřelovači.

Islamisté obsadili tradičně křesťanskou Bartallu před dvěma roky, kdy odsud prchlo veškeré obyvatelstvo.

Kurdští bojovníci ohlásili na čtvrtek rozsáhlou operaci severně a severovýchodně od Mosulu. „Operace bude probíhat na třech frontách,“ oznámili zástupci pešmergů. Jejich vojáci postupně sestoupili ze svých pozic v horách severně nad Mosulem a zahájili střelbu na pozice islamistů ve vesnici Barima.

Vojenské operace probíhají i ve městě Bashiqa severovýchodně od Mosulu, odkud ve čtvrtek ráno stoupal hustý kouř. Ve středu bylo město cílem náletů i minometné palby.

Hollande: Začněme plánovat útok na Rakka

Pařížskou schůzku o budoucnosti Mosulu zahájil ve francouzské metropoli prezident Francois Hollande. Upozornil mimo jiné na existenci důkazů, že islamističtí bojovníci z iráckého města prchají do bašty IS v syrském městě Rakka. V této souvislosti zdůraznil, že je potřeba udělat vše pro to, aby k tomu nedocházelo.

Ve městě je kolem 1,5 milionu lidí a odhaduje se, že IS tam má možná 5 až 6 tisíc svých bojovníků.

Hollande také uvedl, že je třeba začít připravovat další velkou ofenzivu, a to právě na Rakka.

V současné době se neví, kde se nachází předák Islámského státu, Abú Bakr Bagdádí. Podle některých zpráv je stále v Mosulu, jiné hovoří o tom, že už odsud prchl. Těmto domněnkám nahrávají i zprávy jednoho z amerických generálů, podle kterého vedení IS rychle Mosul opustilo a zanechalo zde zahraniční bojovníky, jež tak čeká střet s iráckými jednotkami.

/*json*/{"map":{"lat":35.57140135803267,"lng":39.78810307499996,"zoom":6,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":36.36988059103129,"lng":43.14537048339844,"type":"1","description":"Mosul"},{"lat":35.95772188393607,"lng":38.987388610839844,"type":"1","description":"Rakka"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/