USA zařadily do služby loď budoucnosti. Velí jí kapitán Kirk

Americké námořnictvo získalo o víkendu do svých řad zbrusu nový torpédoborec třídy Zumwalt. Futuristické plavidlo se pyšní hned několika rekordy – je největším, nejdražším a technologicky nejvyspělejším torpédoborcem v americké historii. Slavnostní vyplutí ho čeká 7. prosince.

USS Zumwalt
Zdroj: ČTK/AP Autor: Patrick Semansky

USS Zumwalt připomíná spíš model ze sci-fi seriálu Star Trek. A souhrou okolností i jemu velí kapitán James Kirk. Americkému námořnictvu má pomoct skočit rovnou do budoucnosti. „Zumwalt je technologickým zázrakem. Osvětluje cestu k požadavkům budoucnosti,“ ujišťuje kapitán.

Netradiční vzhled spolu s tichým pohonem, o který se starají dvě plynové turbíny, splňuje jednu z mnoha předností – maskování. Díky technologii stealth, hranatým tvarům a mělkému ponoru vypadá Zumwalt na radarech jako daleko menší plavidlo. „Plavidlo dlouhé 180 metrů by mohlo být srovnatelné s třicetimetrovým,“ odhaduje odborník na námořní techniku Ivan Zajac. Na radarech nepřítele tak bude torpédoborec vypadat třeba jako rybářský člun.

Díky automatickým systémům potřebuje jen 150 námořníků, polovinu počtu obvyklého pro skoro dvousetmetrovou válečnou loď.

Loď je samostatná i ve výrobě elektřiny – její generátory by utáhly chod menšího města. Díky tomu se na Zumwaltu počítá kromě klasických zbraní i s laserovým nebo elektromagnetickým dělem.

Ustojí podivný trup námořní bouře?

Kritici ale brzdí nadšení. Schopnost futuristického plavidla odolat rozbouřenému oceánu a jeho stabilitu při poškození podle nich prověří až praxe.

„Tato forma trupu byla naposledy použita na přelomu 19. a 20. století u starých bitevních lodí. Moderní plavidla ji vůbec nevyužívají. Ukáže čas, jestli se potvrdí obavy ohledně nestability.“

Ivan Zajac

redaktor ATM

Závratná je i cena. První jednotka stála astronomických 4,4 miliardy dolarů, následující dvě by měly vyjít na 3,3 miliardy. Námořnictvo si původně objednalo 32 těchto torpédoborců, kvůli vysokým nákladům ale muselo omezit objednávku a spokojit se s pouhými třemi kusy.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: USS Zumwalt se hlásí do služby