Saúdové připustili vinu za útok na pohřeb v Saná

Saúdská Arábie připustila, že v sobotu na smuteční hosty pohřbu v jemenské metropoli Saná mohlo zaútočit jedno z jejích letadel. O život přišlo 140 lidí a přes 500 utrpělo zranění. Rijád souhlasil s tím, aby se do vyšetřování případu zapojila Británie.

Zničená obřadní síň po zásahu raketou
Zdroj: Reuters

Podle BBC Saúdská Arábie soukromě přiznala, že za útokem je zřejmě její letadlo. Z informací tajných agentur Rijád věděl, že na pohřbu budou vysoce postavení představitelé šíitských povstalců a jejich kmenoví spojenci. Zatím není jasné, zda se pilot rozhodl bombardovat sám, nebo jednal na rozkaz nějakého velitele.

Saúdskoarabské zdroje sdělily BBC, že Rijád nebude poskytovat k záležitosti oficiální oznámení, dokud neskončí vyšetřování. Saúdská Arábie bojuje v Jemenu na straně tamní vlády proti šíitským povstalcům a původně podíl na útoku na pohřební hosty odmítla.

USA po útoku oznámily, že přehodnotí podporu arabské koalici. Mluvčí americké bezpečnostní rady Ned Price řekl, že bezpečnostní spolupráce se Saúdskou Arábií není bianco šekem.

Do vyšetřování incidentu se zapojila i Británie

Organizace ochránců lidských práv chce nezávislé vyšetření. Jeden z členů britské vlády sdělil BBC, že chce Londýn vyslat na místo právníky a vojenské vyšetřovatele, kteří dohlédnou na šetření prováděné arabskou koalicí, kterou Saúdská Arábie v Jemenu vede. 

V Jemenu se bojuje od roku 2014 a konflikt má podle OSN až 10 tisíc obětí. V posledních týdnech mrtvých začalo přibývat a Británie se ocitá podle BBC pod tlakem kvůli výnosným prodejům zbraní Saúdské Arábii. Ministr obrany Michael Fallon sdělil, že vláda tyto dodávky přehodnotí, pokud se prokáže, že jsou zbraněmi vědomě zabíjeni civilisté.