Využít letadlovou loď k bydlení bezdomovců. Navrhuje to bývalý starosta San Francisca

Podle zastánců to bude vlajková loď nového přístupu k problému bezdomovectví. Podle kritiků je to nanejvýš vratké řešení, jehož základy stojí na vodě. To se ani nikdo nezkouší popřít, protože jde o vyřazenou letadlovou loď. Právě na ni chce bývalý starosta San Francisca nastěhovat lidi bez přístřeší.

Video Horizont ČT24
video

Loď Peleliu by prý změnila pravidla hry ohledně bezdomovců

Letadlová loď amerického námořnictva – pod názvem Peleliu – je 250 metrů dlouhým plavidlem, které se zúčastnilo bojů v Afghánistánu i v Iráku. Bojové letouny z něj startovaly ještě před půldruhým rokem.

Teď ale vyřazená letadlová loď nečinně odpočívá v sanfranciském přístavu. Změnit to chce bývalý starosta perly západoamerického pobřeží. V plavidle, které bývalo domovem pro pět tisíc námořníků, vidí možný domov pro tamní bezdomovce.

Krizová situace volá po krizovém řešení

„Ubytovat bezdomovce na lodi je pořád lepší než nechat je v nehygienickém a nebezpečném prostředí ulic San Francisca,“ tvrdí Art Agnos, bývalý starosta San Francisca.

Nebylo by to poprvé, co by loď sloužila jako nouzové přístřeší. „Poprvé jsme ji tak krátkodobě využili v roce 1989, po zemětřesení v Loma Prieta, asi tak na dva týdny. Lidé měli bezpečné, čisté místo k přespání, s jídlem a zázemím pro ty, kdo se o ně starali. Byli velmi spokojení,“ dodává Agnos. 

V San Franciscu skutečně dramaticky přibývá lidí bez domova. Podle odhadů je jich už šest a půl tisíce. Ne všichni ale extravagantnímu nápadu fandí. „Jde jen o publicitu. Dostali jsme se do situace, kdy se bavíme o potrhlých nápadech,“ myslí si aktivista Randy Shaw.