Na Havla se vzpomínalo i v Rusku. Hlavně mezi lidmi z opozice

Nedožité osmdesátiny Václava Havla si připomněli i v Moskvě. V Českém centru zazněly ukázky z jeho her, přišli hlavně diváci, kteří Havlovo dílo dobře znají. Chtěli na něj zavzpomínat nejen jako na dramatika, ale také jako na politika, který neváhal postavit se mocným.

Video Události: Ruské vzpomínání na Václava Havla
video

Události: Ruské vzpomínání na Václava Havla

Texty her Václava Havla nezní v Rusku z pódií divadel často. Jeho absurdní dramata si oblíbil úzký okruh diváků. Podle Sergeje Skorvida, který část Havlova díla přeložil, je ale jeho popis normalizace a nesvobody Rusům dobře srozumitelný. Členové disentu navíc znali jeho texty už v 70. letech.

„Programové prohlášení Charty 77 tady hned kolovalo. Texty ze samizdatu, z období disentu, tady byly překládány,“ potvrzuje Sergej Skorvid.

Havlovo dílo sice velmi dobře zná, osobně se s ním ale nikdy nesetkal. Když vyrazil na jednu z mála přednášek prvního prezidenta České republiky v Rusku, přes nával lidí se k samotnému Havlovi nedostal.

Havel podporoval i ruskou opozici

Václav Havel není v Rusku znám jen jako dramatik, ale také jako bojovník za lidská práva. Jeho portréty proto aktivisté nosili před pěti lety na protivládní demonstrace.

Plakáty s Havlem se objevovaly na demonstracích ruské opozice
Zdroj: ČT24

Tehdejších protestů se účastnil i Nikolaj Gladkich. S Havlem se sešel rok předtím a politik na něj udělal takový dojem, že na demonstraci za svobodné volby využil jeho nejslavnější heslo. „Napsali jsme na plakát Pravda a láska zvítězí nad lží a nenávistí. Zkopírovali jsme tam jeho podpis. Tento transparent vzbudil obrovský zájem,“ ujišťuje Gladkich.

Osobnost Václava Havla je v Rusku známá především v řadách opozice. Nejednou ji totiž podpořil i po pádu Sovětského svazu, když kritizoval nedodržování lidských práv a autoritářské tendence nových vládců.