OSN téměř jistě povede portugalský expremiér Guterres

Bývalý portugalský premiér António Guterres se nejspíš stane novým generálním tajemníkem OSN. Ve středečním šestém kole předběžného tajného hlasování totiž žádný ze stálých členů Rady bezpečnosti OSN jeho kandidaturu nevetoval.

António Guterres
Zdroj: ČTK/AP Autor: Salvatore Di Nolfi

Aby byl nástupce nynějšího šéfa Pan Ki-muna Radou bezpečnosti doporučen ke schválení na schůzi Valného shromáždění, musí při tajném hlasování získat v patnáctičlenné radě alespoň devět hlasů a žádný ze stálých členů s právem veta ho nesmí odmítnout. Právo veta mají v radě USA, Británie, Francie, Rusko a Čína.

Za favorita na obsazení vrcholné funkce OSN ve středu ve svém zpravodajství označila Guterrese i ruská státní agentura TASS. Podle stálého ruského zástupce Vitalije Čurkina je Rada bezpečnosti připravena provést v newyorském sídle OSN konečné formální hlasování, které se má uskutečnit ve čtvrtek ráno místního času (odpoledne středoevropského času).

„Doufáme, že (Guterres) bude zvolen jednomyslně,“ řekl Čurkin, který v říjnu Radě bezpečnosti předsedá. Podle TASS dokonce portugalskému politikovi už ke zvolení blahopřál. Rusko přitom podle neoficiálních zpráv dosud trvalo na tom, aby nový šéf OSN pocházel z východní Evropy. 

Světová organizace by se na svém novém šéfovi měla shodnout do konce října. Návrh pak bude předložen ke schválení Valnému shromáždění, jehož souhlas je podle diplomatů jen formalitou.

Současný generální tajemník OSN, jihokorejský politik Pan Ki-mun, stojí v čele této světové organizace od ledna 2007. Mandát mu vyprší ke konci roku.

António Guterres
Profil

António Guterres (67)

- Guterres se narodil 30. dubna 1949 v Lisabonu v úřednické rodině a v roce 1971 vystudoval elektrotechniku na Katolické univerzitě, kde i několik let učil. V roce 1974, kdy se Portugalsko v takzvané karafiátové revoluci zbavilo diktatury, vstoupil do Socialistické strany a stoupal ve stranické hierarchii. V roce 1976 se stal poslancem, mimo jiné působil v komisi pro evropskou integraci, která připravovala vstup země do Evropského společenství.

- Mezi roky 1988 a 1991 předsedal parlamentnímu klubu socialistů a v roce 1992 byl jako jediný kandidát zvolen do čela Socialistické strany.

- V čele portugalské vlády stál od října 1995 do prosince 2001, kdy odstoupil po porážce své Socialistické strany v obecních volbách. Po odchodu z vlády se až do června 2005 věnoval hlavně funkci předsedy Socialistické internacionály, do které byl zvolen v roce 1999. V červnu 2005 se stal Vysokým komisařem OSN pro uprchlíky (UNHCR), tuto funkci zastával až do prosince 2015.

- Jako premiér mimo jiné vystupoval jako zastánce rozšíření NATO, podporoval také brzké zavedení společné evropské měny. V březnu 1999 byl na oficiální návštěvě České republiky.

- Dříve ostře kritizoval světové společenství za nedostatečný přístup k syrským uprchlíkům a malou podporu zemím, do kterých před válkou uteklo nejvíce Syřanů. V zahraničí měl vždy lepší pozici než na domácí scéně, kde často čelil kritice kvůli údajné nerozhodnosti.

- Od roku 2001 je podruhé ženatý, jeho první manželka zemřela v lednu 1998, deset měsíců poté, co podstoupila transplantaci jater. Má syna Pedra a dceru Marianu.