Policie v Egyptě zabila člena vedení Muslimského bratrstva

Egyptská policie zabila vysoce postaveného představitele zakázané islamistické organizace Muslimské bratrstvo. Měl údajně na starosti ozbrojené křídlo skupiny. S odvoláním na egyptské ministerstvo vnitra o tom informovala agentura Reuters. Při přestřelce zahynul také další z islamistů.

Policie v Egyptě
Zdroj: ČTK/AP/Uncredited

Jednašedesátiletý Muhammad Kamál, člen nejužšího vedení Muslimského bratrstva, zmizel podle této islamistické organizace v pondělí odpoledne. Egyptské soudy jej už dříve poslaly v nepřítomnosti na doživotí do vězení. Kamál se ale před úřady skrýval. Spolu s druhým členem islamistického hnutí, který byl odsouzen k deseti letům vězení, jej policie zastřelila při domovní razii.

Muslimské bratrstvo je v Egyptě zakázané. V roce 2012 vyhrál jím podporovaný Muhammad Mursí prezidentské volby, které byly první demokratické po pádu dlouholetého autoritářského vládce Egypta Husního Mubaraka.

Mursího ale na počátku července 2013 armáda pod vedením generála Abdal Fattáha Sísího po vlně demonstrací svrhla. Sísí se pak stal Mursího nástupcem v prezidentském úřadu a podle mnohých Egypťanů nastolil režim v mnoha ohledech podobný tomu Mubarakovu. Členy Muslimského bratrstva začal Sísího režim tvrdě pronásledovat.