Proti zákonu se již dříve postavil prezident Barack Obama, jehož veto ale minulý týden Kongres přehlasoval – v případě dosluhující hlavy státu vůbec poprvé. Prezident varoval, že zákon poškodí vztahy s Rijádem, který je významným spojencem Západu na Blízkém východě, zvlášť v boji proti mezinárodnímu terorismu.
Ve sporu jde o zákon zvaný JASTA (Justice Against Sponsors of Terrorism Act). Saúdská vláda na svém pravidelném zasedání v metropoli Rijádu uvedla, že tento zákon představuje porušení principu nevést soudní stíhání proti vládám. Saúdští představitelé jakýkoli podíl na útocích či financování teroristů odmítají a proti zákonu se v minulosti několikrát důrazně ohradili.
Saúdský kabinet se vyjádřil poté, co televizní stanice CNN v neděli uvedla, že Saúdskou Arábii zažalovala v USA první pozůstalá po oběti útoků z 11. září 2001. Na atentátech se podíleli mimo jiné právě občané Saúdské Arábie.
„Bez pomoci království by Al-Káida neměla schopnost navrhnout, naplánovat a provést útoky z 11. září,“ stojí v žalobě, z níž citovala CNN.
Obama svůj odpor k zákonu zdůvodnil i obavami o národní bezpečnost. Může podle něj poškodit spolupráci se zahraničními spojenci v boji proti terorismu i v jiných otázkách.
Obavy v souvislosti s přehlasováním Obamova veta dal najevo i ředitel Ústřední zpravodajské služby (CIA) John Brennan. Podle něj je Saúdská Arábie klíčový partner amerických tajných služeb při úsilí o zmaření teroristických plánů.

John Brennan
„Byl by to absolutní skandál, kdyby tento zákon jakýmkoli způsobem ovlivnil ochotu Saúdů pokračovat v protiteroristické spolupráci, kde jsou naši nejlepší partneři.“