Den německé jednoty: V Drážďanech pokřikovali na Merkelovou a Gaucka

Stovky lidí protestovaly v Drážďanech při oslavách znovusjednocení Německa proti kancléřce a prezidentovi. Angela Merkelová a Joachim Gauck se ve městě účastní vzpomínkových akcí. Právě masové demonstrace v Sasku vedly k pádu komunistického režimu ve východním Německu. Na nepovolené akci vyjádřily svůj odpor k oběma politikům stovky lidí. 

Protestující proti kancléřce a prezidentovi v Drážďanech
Zdroj: Reuters

Převážně pravicoví protestující, kteří se shromáždili před kostelem Frauenkirche, pokřikovali „táhni“ nebo „Merkelová musí pryč“. Oba politiky přitom podle televize n-tv označovali za zrádce lidu.

Hněv protestujících z řad strany Alternativa pro Německo (AfD) a protiislámského hnutí Pegida směřoval zejména proti Merkelové a Gauckovi, kteří jsou známí svou vstřícností vůči uprchlíkům.

Video Události
video

Německo si připomnělo výročí znovusjednocení

Aby policie zajistila přístup politiků na oslavy, musela část protestujících vytlačit. Strážci zákona, kteří to uvedli na Twitteru, jsou v Drážďanech nasazeni v počtu asi 2600. Bezpečnostní obavy zvýšily před víkendem exploze dvou improvizovaných bomb. Jedna byla nastražena před mešitou a druhá před mezinárodním konferenčním centrem. Naštěstí nikoho nezranily.

Prezident Bundesratu Stanislaw Tillich, kancléřka Angela Merkelová a prezident Joachim Gauck v Drážďanech
Zdroj: Reuters
Program oslav 26. výročí znovusjednocení Německa začal v Drážďanech bohoslužbou v kostele Frauenkirche a pokračuje v Semperově opeře, kde s projevem vystoupí mimo jiné prezident Gauck.

Šéf Spolkového sněmu Norbert Lammert ve své řeči poznamenal, že Německo se změnilo a má dnes důvod k oslavám. Diskuse o tom, jaká má být země v 21. století, je podle něho jen na Němcích. Musí být ale vedena s respektem a tolerancí. Ti, kdo dnes pískají, křičí a dávají najevo znechucení, nemají ani potuchu o tom, v jakém stavu se Německo nacházelo před znovusjednocením, řekl také Lammert.

Video Studio ČT24
video

Zpravodaj ČT k oslavám německého znovusjednocení

Podobně se na okraj oslav vyjádřila i kancléřka Merkelová. „Osobně si přeji, abychom problémy řešili společně, ve vzájemném respektu a akceptovali přitom i velmi odlišné politické názory,“ uvedla s tím, že je důležité, aby se spolu lidé dál bavili.

Ve stejném duchu ke slavnostním hostům promluvil i šéf Spolkové rady a premiér Saska Stanislaw Tillich. „Ještě dnes jsme vděční za odvahu těch, kteří v roce 1989 právě i v Sasku uvedli věci do pohybu. Oni měli všechen důvod volat: ,My jsme národ,‘“ řekl saský premiér.

Proti lidem tehdy stála diktatura a policie. „Dnes policie právo na protest chrání, dneska je ta věta nepatřičná, protože máme právo a svobodu myslet si a říkat, co chceme,“ uvedl s tím, že s právem jde ruku v ruce i odpovědnost.

Sasko je v rámci Německa nechvalně proslulé výpady proti uprchlíkům nebo žhářskými útoky na jejich ubytovny. Trojici žhářských útoků, i když tentokrát proti policejním autům, zaznamenaly úřady i v neděli. V pondělí očekávají jedenáct demonstrací, a to jak protiimigračních, tak takových, které vyzvou k toleranci. 

Cestu k pádu východoněmeckého režimu a následnému sjednocení obou částí Německa 3. října 1990, které si v těchto dnech připomíná celá spolková republika, otevřely zejména statisícové demonstrace v největším saském městě Lipsku. Centrum letošních oslav je právě v Sasku.