Tajfun Megi v Číně vyvolal sesuv půdy, desítky lidí jsou nezvěstné

Sedmadvacet lidí se pohřešuje po sesuvu půdy ve východní oblasti Číny, kterou zasáhl tajfun Megi. Sesuv pohřbil desítky domů ve vesnici Su-cchun v provincii Če-ťiang, po nezvěstných pátrá na 300 záchranářů. Předtím tajfun zabil v provincii Fu-ťien jednoho člověka, informovala agentura AFP.

Mohutný tajfun již v úterý na Tchaj-wanu usmrtil čtyři lidi, 625 osob zranil a způsobil škody za více než deset milionů dolarů (přes 240 milionů Kč). Ve středu před svítáním udeřil na čínské pobřežní město Čchüan-čou v provincii Fu-ťien. Následně zeslábl na tropickou bouři. 

V provincii Fu-ťien byly zavřeny školy a zrušeny desítky letů a železničních spojů. Čínská státní televize odvysílala záběry z provinční metropole Fu-čou, na nichž je vidět místní obyvatele, jak se brodí po kolena ve vodě, jež zaplavila hlavní ulice. Záběry ukazují i záchranáře, kteří přepravují místní obyvatele ulicemi do bezpečí na nafukovacích člunech.

V Čchüan-čou přišel o život jeden z místních obyvatel, když mohutný proud záplavové vody zničil jeho dům. Meteorologové předpovídají, že bouře nyní bude postupovat severozápadním směrem a dál ztrácet na síle.

Na Tchaj-wanu zůstávalo dnes po řádění živlu neprůjezdných deset dálnic kvůli sesuvům půdy, množství domů je zatopeno. Většina škol i úřadů, které byly v úterý uzavřeny, ani dnes nefungovala. Ze 14 800 evakuovaných setrvává v provizorních přístřešcích kolem 4300 lidí. Úřady sledují tchajwanské horské regiony kvůli dalším možným sesuvům.

Tajfun Megi v úterý na Tchaj-wanu způsobil přerušení dodávek elektřiny pro 3,8 milionu domácností a ochromil dopravu. Přerušen byl provoz rychlovlaku, který spojuje sever a jih ostrova a v metropoli Tchaj-peji nejezdila většina linek autobusů a metra.