Řecko může podle ministra ihned rozdělit 7000 běženců do zemí EU

V Řecku je připraveno 7000 běženců na to, aby si je okamžitě vzaly další země Evropské unie, řekl německému deníku Die Welt řecký ministr pro evropské záležitosti Nikos Xydakis. Většina zemí osmadvacítky pro to ale dělá jen velmi málo, míní. K povinnému přerozdělování uprchlíků, s nímž nesouhlasila, se vlažně staví mimo jiné Česká republika.

Migranti v Řecku
Zdroj: ČTK/AP Autor: Thanassis Stavrakis

„Většina zemí EU si od nás bere příliš málo uprchlíků, některé země ani neodpovídají na naše žádosti,“ uvedl Xydakis. V tuto chvíli jsou přitom podle něj na okamžitý přesun připraveny tisíce běženců, u nichž byly splněny veškeré formality.

Například Česko by mělo na základě povinných kvót i dobrovolného závazku do konce roku 2017 přijmout 2691 lidí z Řecka a z Itálie, tedy ze zemí, které výrazně zasáhla migrační krize. Na konci srpna přitom bylo v ČR na základě kvót pouhých 12 běženců z těchto středomořských států. Další Česko ani neprověřuje, uvedlo tehdy české ministerstvo vnitra.

Video Přemisťování uprchlíků z Řecka do Evropy jde pomalu
video

Přemisťování uprchlíků z Řecka do Evropy jde pomalu

Od září 2015 si ostatní země Unie z Řecka vzaly podle Xydakise jen asi 3500 z dohodnutých 65 000 uprchlíků. V jihoevropské zemi je nyní podle ministra na 60 000 běženců, což je podle něj na hranici toho, co Řecko zvládne. Za nepokoje v uprchlických táborech v Řecku podle Xydakise můžou zčásti i další evropské státy.

„Požáry a nepokoje v některých uprchlických táborech a na ostrovech jsou svým způsobem také následkem nedostatečného přerozdělování uprchlíků do všech členských zemí (EU) a chybějící podpory ze strany těchto států,“ poznamenal řecký ministr.