Vědci přečetli ohořelý svitek starý stovky let, aniž by ho rozvinuli

Americkým a izraelským vědcům se podařilo díky technice počítačové tomografie přečíst text z pergamenového svitku, který byl před mnoha stoletími vystaven ohni, takže jej pro jeho křehkost nebylo možné rozvinout. Dokázali tak přečíst biblický text, který pochází z 3. nebo 4. století a který obsahuje pasáž z třetí knihy Starého zákona Leviticus.

Ohořelý svitek dokázali vědci přečíst díky tomografii
Zdroj: ČTK/AP

Ohořelý svitek byl nalezen v klenutí synagogy starobylé židovské komunity poblíž Mrtvého moře už v roce 1970, ale zůstal svinutý. Poškodil jej požár, při němž byla synagoga kolem roku 600 zničena.

O úspěchu odborníků z Jeruzaléma a univerzity v Kentucky informoval časopis Science Advances. „Nejenže jsme dokázali rozeznat písmo, ale bylo i čitelné. Zajásali jsme,“ poznamenal William Seales, který pracuje na katedře počítačové vědy na univerzitě v Kentucky.

Virtuálně rozvinutý pergamen
Zdroj: advances.sciencemag.org

Nejstarší nalezený fragment biblického textu

Podle Sealese je svitek nejstarším nalezeným hebrejským textem náležejícím k pěti prvním knihám bible - Pentateuchu. Na sto procent se shoduje s verzí knihy Leviticus používané po staletí, dodal Emmanuel Tov z Hebrejské univerzity v Jeruzalémě.

Vědcům se podle BBC vůbec poprvé podařilo přečíst tak starý dokument, aniž ho fyzicky rozevřeli. „Velice nás překvapila kvalita těch snímků. Většina toho textu je stejně čitelná nebo skoro tak čitelná jako svitky od Mrtvého moře, které se našly neporušené,“ sdělil Michael Segal z Hebrejské univerzity.

Dosud nejstarším dochovaným fragmentem biblického textu byl nález svitku z 8. století.