Pod zem unikly miliony hektolitrů kontaminované vody na Floridě

Přes 9 milionů hektolitrů radioaktivní vody uniklo v místě podzemního zdroje pitné vody na Floridě. K nehodě došlo kvůli propadu půdy u továrny na hnojiva. Podle úřadů by ale lidem neměla hrozit újma – kontaminovaná voda totiž minula přímo pitné zásoby.

Místo propadu, kde došlo ke kontaminaci půdy
Zdroj: ČTK/AP

Veřejnost o havárii dlouho nic nevěděla. Informace se v tisku objevily během pátku, i když k nehodě došlo zřejmě již koncem srpna – a to na pozemku firmy Mosaic, jednoho z nejvýznamnějších výrobců fosfátových hnojiv.

Díra o průměru 15 metrů se vytvořila nedaleko skladovaného odpadu. Odpadní voda v tamní nádrži obsahovala tzv. fosfosádru, tedy odpadní produkt při výrobě fosfátových hnojiv. Jde o mírně radioaktivní chemickou látku.

Pod zem se od havárie dostalo více než tři čtvrtě milionu krychlových metrů vody, což odpovídá objemu menšího českého rybníka.

Zástupci firmy veřejnost ujistili, že stihnou vodu pronikající do podzemí odčerpat dříve, než se smísí s pitnou vodou. „Podzemní voda se pohybuje velmi pomalu. Neexistuje absolutně žádné riziko pro nikoho,“ řekl televizi CBS David Jellerson z vedení společnosti.

Ekologové však varují před možným podceněním rizika či snahou firmy problém zlehčovat. „Je těžké jim věřit, když říkají 'žádný strach' a drželi to v tajnosti tři týdny,“ řekla agentuře Reuters Jacki Lopezová, floridská ředitelka celonárodní neziskové organizace Centrum pro biologickou diverzitu. „Pokud bych žila v té oblasti a používala vodu ze studně, bála bych se o zdraví.“

Místo úniku se nachází necelých 50 kilometrů od Tampy a místní podzemní voda je zdrojem pro tisíce lidí.

/*json*/{"map":{"lat":27.907993704087502,"lng":-81.92074024583741,"zoom":9,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":27.90758931466836,"lng":-81.91620826721191,"type":"2","description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/