Britové postaví v Calais čtyřmetrovou zeď. Má ochránit kamiony před migranty

Čtyři metry vysokou zeď plánují postavit Britové podél dálnice ve francouzském přístavním městě Calais. Jedná se o další opatření proti pokusům migrantů naskakovat na kamiony a dostat se tak přes Lamanšský průliv. Oznámil to britský ministr pro migraci Robert Goodwill. Podle deníku The Guardian je kilometr dlouhá zeď součástí francouzsko-britského balíčku bezpečnostních opatření v tomto přístavním městě.

Stavba zdi podél dálnice vedoucí k přístavu začne již tento měsíc a dokončená by měla být do konce roku. „Lidé stále procházejí. Už jsme rozmístili ostnaté dráty, teď děláme zeď,“ řekl Goodwill v úterý britským poslancům. Stavba vyjde na 1,9 milionu liber (61,2 milionu korun) a bude postavena z hladkého betonu, aby bylo těžké na ni vylézt. Aby vizuálně nerušila, z jedné strany ji zakryjí květiny a stromy.

Projekt se stal terčem kritiky některých místních obyvatel, kteří mu přezdívají „velká calaiská zeď“. Podle Françoise Guennoka z organizace Auberge des Migrants, která pomáhá uprchlíkům v Calais, je výstavba zdi zbytečná, neboť migranti si stejně najdou způsob, jak ji obejít. „Je to plýtvání penězi. Pro (migranty) to teď bude nebezpečnější, pašeráci lidí zvednou ceny a lidé nakonec budou více riskovat,“ řekl Guennoc.

Video Studio ČT24
video

Publicista Jůn: Situace v Calais se velice zhoršila

Obyvatelé a podniky v Calais si ale čím dál více stěžují na současný stav. Pokusy migrantů dostat se do Británie narušují dopravu mezi Francií a Británií. V posledních měsících zintenzívnili úsilí o pronikání do kamionů stavěním překážek do cesty vozidlům. Nezřídka jim házejí pod kola větve a kmeny stromů nebo kameny či ulomené dopravní značky.

V bezprostřední blízkosti Calais funguje divoký uprchlický tábor, označovaný jako džungle. Žije v něm odhadem 7000 až 9000 lidí. Likvidace tábora má podle francouzské vlády postupovat ruku v ruce s tím, jak se budou vytvářet nouzové ubytovací kapacity pro uprchlíky jinde.

/*json*/{"map":{"lat":50.951895229998904,"lng":1.8689560999999912,"zoom":8,"mapTypeId":"roadmap"},"markers":[{"lat":50.944584434950116,"lng":1.8621826171875,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/