Film o letecké nehodě u Smolensku budí v Polsku emoce. Naznačuje atentát

Šest a půl roku staré události ožily v novém snímku režiséra Antoniho Krauzeho Smolensk. Po příčinách nehody, při které zahynul prezident Lech Kaczyński a další vrcholní politici a vojáci, pátrá ve filmu mladá novinářka. A podle scénáře přijde na to, že všechno bylo jinak, než tvrdí oficiální vyšetřování.

Nehoda polského prezidentského speciálu u Smolensku
Zdroj: ČTK/AP Autor: Mikhail Metzel

Film naznačuje možnost atentátu a podílu zahraničních tajných služeb. Podle polských vojenských vyšetřovatelů přitom způsobily neštěstí špatné počasí a chyba pilotů. Nová pravicová vláda to ale odmítá.

Na premiéru snímku dorazila demonstrativně skoro celá vláda společně s prezidentem Andrzejem Dudou i bratrem zemřelého prezidenta Jaroslawem. Podle něj se verze nového snímku blíží realitě. „Pravda vyjde najevo. Nebudeme už dál slýchat smolenskou lež,“ uvedl už dříve předseda vládnoucí strany Právo a spravedlnost (PiS).

Předseda PiS Jaroslaw Kaczyński
Zdroj: Reuters
Autor: Pawel Kopczynski

Příznivci pravice snímek vítají, oponenti mluví o překrucování faktů a manipulaci. Zpolitizování smolenské katastrofy a vynechávání faktů, které do teorie atentátu nebo spiknutí nezapadají, se ale nelíbí části pozůstalých. Ti pozvánku na premiéru filmu nedostali.

„Byl jsem tvrdě potrestán. Nedostal jsem pozvání na premiéru filmu Smolensk. Využiji tedy volný čas k tomu, abych se znovu podíval na snímek BBC o Smolensku,“ napsal na Facebooku Pawel Deresz, manžel zemřelé poslankyně Jolanty Szymanekové-Dereszové.

Vyšetřování pokračuje 

Pravicová vláda také obnovila vyšetřování celé tragédie. Polští prokurátoři už ohlásili záměr exhumovat všechny oběti leteckého neštěstí. Opětovné zkoumání dosud nezpopelněných ostatků se má uskutečnit v rámci vyšetřování, zda pád vládního letadla nebyl atentátem na hlavu státu. Právo a spravedlnost totiž tvrdí, že neštěstí mohl způsobit výbuch na palubě.

Video Horizont ČT24
video

Smolenské memento rozjitřil kontroverzní film

Za pád vládního letounu u Smolensku už padl i první trest. Podmínku a finanční pokutu udělil varšavský soud bývalému zástupci velitele ochranky vládních činitelů Pawlu Bielawnému. Shledal ho vinným ze zanedbání svých povinností a z vystavení prezidenta Kaczyńského nebezpečí.

Letadlo s polským prezidentem se zřítilo na jaře 2010 u Smolenska na západě Ruska. Polská delegace tam letěla uctít památku asi 22 tisíc zajatých polských důstojníků, zavražděných sovětskou tajnou policií v katyňském lese na jaře 1940.