Pobřeží USA se připravuje na další hurikán, bouře Hermine nabírá na síle

Bouře Hermine při postupu od Floridy na sever opět nabírá na síle. Podle meteorologů se brzy nad Atlantickým oceánem znovu promění v hurikán, který může vytvořit až dvoumetrové vlny a zaplavit přímořské oblasti ve Virginii a New Jersey. Živel za sebou zatím nechal dva mrtvé a velké škody na majetku.

Bouře Hermine na východním pobřeží USA
Zdroj: ČTK/AP Autor: Ben Fogletto

Hermine původně jako hurikán zpustošila sever Floridy, následně už jen jako bouře přešla přes Georgii a Jižní a Severní Karolínu. Podle předpovědí meteorologů se ale během pondělí zřejmě opět stane hurikánem.

Největší nebezpečí na východním pobřeží USA hrozí státům od Virginie po New Jersey, Národní středisko pro hurikány však vydalo varování i pro další státy až po Connecticut. Ačkoliv se nyní Hermine pohybuje přes 300 kilometrů východně od pobřeží, může vyvolat až 1,5 metru vysoké vlny a zaplavit tak některé přímořské oblasti.

Bouře Hermine na východním pobřeží USA
Zdroj: ČTK/AP
Autor: L. Todd Spencer

Specialista na hurikány Daniel Brown uvedl, že živel nad mořem sice podle všeho zůstane, na pobřeží ale bude mít v nadcházejících dnech velký dopad v podobě eroze. Od Virginie po Long Island ve státě New York pak lijáky přinesou až 18 centimetrů deště. 

Guvernér New Jersey Chris Christie v předstihu vyhlásil stav nouze ve třech přímořských okresech, podobně učinil v části jednoho okresu i guvernér státu Delaware Jack Markell. Newyorský guvernér Andrew Cuomo dnes z preventivních důvodů uzavřel pláže na Long Islandu.

Bouře Hermine na východním pobřeží USA
Zdroj: ČTK/AP
Autor: L. Todd Spencer

Úřady ve Virginii zrušily kvůli nepříznivému počasí několik víkendových akcí, a to včetně sobotního koncertu Bruce Springsteena ve Virginia Beach, který se bude nově konat v pondělí. Ve Virginii se následkem bouře ocitlo asi 55 tisíc domácností bez elektřiny.

Největší škody Hermine napáchala na severu Floridy, kde zahynul jeden člověk. Dalšího mrtvého si vyžádala bouře v Severní Karolíně. Živel nad kontinentem vyvracel stromy, ničil domy a doprovodné lijáky způsobovaly lokální bleskové záplavy, bez proudu bylo několik set tisíc domácností.

/*json*/{"map":{"lat":32.276929225305935,"lng":-80.05908789062504,"zoom":5,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/