Mladík zaútočil na kněze v indonéském kostele

Katoličtí věřící v Indonésii odzbrojili osmnáctiletého mladíka, který napadl během mše kněze nožem. Na zádech měl navíc batoh, ze kterého se kouřilo. Přívrženci Islámského státu nedávno ve francouzském Rouenu brutálně zavraždili katolického kněze.

Indonéský kostel, kde došlo k útoku
Zdroj: Antara Foto Autor: Irsan Mulyadi

K incidentu došlo ve městě Medan na severu Sumatry. Svědek Timbas Ginting řekl agentuře Reuters, že útočník seděl spolu s ostatními věřícími v kostele, než se přiblížil ke knězi. „Byl tam malý výbuch, jako ohňostroj. Vytáhl taky nůž a rozeběhl se směrem ke knězi,“ podotkl svědek. Atentátníka ale přemohli farníci, kteří zavovali policii.

Nikdo nepřišel o život, drobná zranění utrpěl kněz i útočník. „V neděli dopoledne došlo v katolickém kostele Saint Joseph k teroristickému činu. Policie vyslýchá pachatele a prohledá jeho dům, jestli tam není materiál k výrobě výbušnin,“ konstatoval policejní mluvčí Rina Sari Ginting. Mladík prý řekl, že „není sám“, sdělil bez bližších podrobností mluvčí.

Útok v indonéském kostele
Zdroj: Antara Foto
Autor: Irsan Mulyadi

Indonésie má největší muslimskou populaci na světě a drtivá většina věřících vyznává umírněnou formu islámu. V posledních letech je ale patrný vzestup fundamentalismu, který je inspirován islámskými militantními skupinami, jako je al-Káida a Islámský stát.

Indonéská vláda vyhlásila tvrdý boj teroristům po útoku na ostrově Bali v roce 2002, který si vyžádal 202 lidských životů.

/*json*/{"map":{"lat":3.642299653296093,"lng":98.66949345,"zoom":6,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":3.5977158651626304,"lng":98.67713928222656,"type":"1","description":"Medan"}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/