Protesty v Mali mají tři oběti. Demonstranti odsoudili zadržení moderátora

Nejméně tři lidé zemřeli během středečních protestů v Mali. Policie po nich střílela a nasadila i slzný plyn. Desítkám demonstrantů se nelíbí zadržení rozhlasového moderátora, který byl zatčen nedlouho před vysíláním pořadu o malijské armádě. Jde o první velké protesty od vojenského převratu před čtyřmi lety.

Desítky lidí se shromáždily před budovou soudu, kde se právě odehrávalo slyšení s rozhlasovým moderátorem Rasem Bathem. „Někteří lidé vyrazili dveře. Policie je vytlačila zpátky a použila slzný plyn. Když už nemohli déle kontrolovat dav, začali střílet,“ prohlásil přítel zatčeného moderátora Yelimadi Konate.

Nejméně tři lidé zemřeli a další jsou zranění. Podle místního lékaře byli někteří protestující zasaženi střelbou. „Kulka mu prostřelila stehno a vyšla ven. Ránu jsme zašili, abychom zastavili krvácení. Kontroloval jsem, jestli ho nezasáhly ještě další střely, ale další jsem nenašel, musela být jen jedna,“ konstatoval doktor Makan Diakite.

Video Studio 6
video

Násilné protesty v Mali

Násilné protesty v Mali

Vzbouření vojáci svrhli vládu v Mali 22. března 2012, údajně kvůli špatně organizovanému postupu proti separatistickým povstalcům útočícím na severu země.

V zemi pak v roce 2013 intervenovaly francouzské jednotky. Útoky islamistických ozbrojenců přesto pokračují, a to v Mali i v přilehlém regionu. Loni v listopadu zabili radikálové dvě desítky lidí v maliském hotelu.

Nejnebezpečnější místo pro takzvané „modré přilby“

Začátkem srpna přišel při útoku na severu Mali o život jeden příslušník mírových sil Organizace spojených národů a další čtyři byli zraněni. Země se stala počtem obětí nejvíce nebezpečným místem pro mírové mise. Od července 2013, kdy MINUSMA začala v zemi působit, zde přišlo o život více než 100 příslušníků mírových sil.

V červnu Rada bezpečnosti OSN odhlasovala, že zvýší počet členů kontingentu o 2500 osob na více než 15 tisíc. Česká armáda má v misi pod patronací Evropské unie asi 40 vojáků. Většina z nich střeží velitelství v hlavním městě na jihu země. Na starosti mají také doprovod velitele a štábu mise. Další čeští vojáci pak cvičí maliské kolegy.

/*json*/{"map":{"lat":17.72803407760097,"lng":-3.985751149999942,"zoom":3,"mapTypeId":"hybrid"},"markers":[{"lat":17.43451055152291,"lng":-3.5595703125,"type":1,"description":""}],"polylines":[],"circles":[],"polygons":[],"rectangles":[]}/*json*/