Nová nahrávka Boko Haram údajně ukazuje dívky unesené z Chiboku

Nigerijská islamistická organizace Boko Haram zveřejnila video zachycující údajně část školaček, které islamisté v dubnu 2014 unesli ze školy v Chiboku. Zahalená dívka na něm říká, že některé z unesených jsou ještě naživu, jiné prý ale byly zabity při náletech vládních sil. Úřady vyzývá k propuštění vězněných bojovníků Boko Haram, aby zbývající unesené školačky mohly být propuštěny na svobodu.

Záběr pořízený z nahrávky
Zdroj: ČTK/AP

Na videu, které podle agentury AP umístil na Twitteru nigerijský novinář, údajný bojovník Boko Haram varuje, že dívky budou zabity, jestliže vláda bude postupovat proti jeho organizaci silou zbraní. Školačky unesené v Chiboku drží podle něj v zajetí bývalý vůdce skupiny Boko Haram Abúbakar Shekau.

„Měli by vědět, že jejich děti jsou stále ještě v našich rukou,“ říká dále na 11minutovém videu maskovaný muž. Kolem něj jsou vidět dívky v závojích sedící na zemi a další stojící v pozadí.

Matky unesených dívek teskní při společném setkání
Zdroj: Reuters

„Čtyři desítky těchto dívek se vdaly podle vůle Alláha (za islamistické bojovníky),“ dodává muž na videu. „Další byly zabity při náletech.“

Islamisté z Boko Haram 14. dubna 2014 unesli ze školy v nigerijském Chiboku 276 dívek. Padesáti sedmi z nich se podařilo do několika hodin uprchnout, zbylých 219 se pohřešovalo. Koncem května nigerijské bezpečnostní síly našly dvě z unesených školaček.

Organizace Boko Haram chce v zemi vytvořit fundamentalistický islámský stát. Útoky jejích ozbrojenců si od roku 2009 vyžádaly nejméně 14 tisíc lidských životů. Sunnitští fundamentalisté terorizují nejen severovýchod Nigérie, ale i příhraniční oblasti sousedních států - Kamerunu, Nigeru a Čadu. Ze všech těchto oblastí chtějí vytvořit stát s přísnými pravidly islámského práva šaría.

V regionu s fundamentalisty bojuje od loňska mezinárodní vojenská mise, do níž Nigérie, Niger, Čad, Kamerun a Benin poslaly celkem 8700 mužů.