Taliban propustil zadržované rukojmí z pákistánského vládního vrtulníku

Afghánské hnutí Taliban propustilo na svobodu šestici pasažérů pákistánského vládního vrtulníku. Jde o muže, které Taliban zajal před týdnem po havárii stroje na východě Afghánistánu. Pět Pákistánců a jeden Rus jsou v pořádku a v sobotu dorazili do Islámábádu, oznámilo pákistánské ministerstvo zahraničí.

Afghánské ozbrojené složky sledují pozice Talibanu
Zdroj: Reuters

„Posádka (vrtulníku) byla propuštěna při výměně na pákistánsko-afghánské hranici na kmenových územích,“ citovala z ministerského komuniké AFP. Neuvádí se v něm žádné podrobnosti ani o únoscích, ani o druhu výměny, která umožnila osvobození zajatců.

Pět Pákistánců a ruský kopilot byli zajati ozbrojenci z Talibanu 4. srpna poté, co jejich stroj donutila technická závada k nouzovému přistání v provincii Lógar. Stroj patřil provinční vládě pákistánské provincie Paňdžáb a směřoval na údržbu do Uzbekistánu. Po vynuceném přistání Talibanci vrtulník zapálili a pasažéry odvlekli do oblasti pod svou kontrolou, oznámily místní úřady.

Hnutí v posledních měsících znovu posiluje a nechává pomalu zapomenout na silný útlum po angažování mezinárodních jednotek v zemi. V květnu si Taliban vybral za nového vůdce mullu Hajbatulláha Achúndzádu. Jeho předchůdce mulla Muhammad Mansúr zemřel při nedávném americkém útoku na pákistánské hranici s Afghánistánem.