Baltimorská policie diskriminuje černochy, tvrdí zpráva amerického ministerstva

Americké město Baltimore se potýká s diskriminací černochů ze strany policistů. Vyplývá to ze zprávy amerického ministerstva spravedlnosti. Také podle ní ale už dochází k reformě. Právě v Baltimoru loni zemřel černoch Freddie Gray na následky zranění, jež utrpěl při policejním zatýkání. Po jeho smrti následovaly četné demonstrace.

Červnová demonstrace kvůli Freddiemu Grayovi
Zdroj: Reuters Autor: Andrew Kelly

Ve zprávě ministerstva se uvádí, že policie v marylandském městě Baltimore jedná způsobem, který odporuje ústavě a federálním zákonům. Konstatuje se v ní rovněž, že policie už začala pracovat na reformě. Policejní mluvčí zatím odmítl výsledek šetření ministerstva komentovat, policie by se k tomu ale měla vyjádřit během dne na tiskové konferenci.

V dokumentu se píše, že policisté proti černochům používají beztrestně nepřiměřenou sílu, často a bezdůvodně zastavují chodce i řidiče v chudinských černošských čtvrtích, zatýkají lidi za výroky, které považují za drzé.

Používají při tom zbytečně brutální sílu, a to i v případě, kdy jednají s mentálně postiženou osobou. Ačkoli černoši tvoří 63 procent občanů města, mezi osobami zastavenými k prohlídce tvořili černoši 84 procent.

Vyšetřování bylo provedeno i v Clevelandu nebo Fergusonu

O Baltimore se začal úřad zajímat, když loni v dubnu zemřel pětadvacetiletý Freddie Gray. Vyšlo najevo, že při transportu do vazby utrpěl zlomeniny krčních obratlů a nebyla mu poskytnuta náležitá pomoc. V případu bylo obviněno šest policistů, tři běloši a tři černosti. Proti všem byla obvinění stažena.

Vyšetřování ministerstva v Baltimoru trvalo rok a podobná byla provedena také v Chicagu, Clevelandu nebo Fergusonu.