Klenot z blešího trhu: Sběratel koupil za pakatel vzácnou rytinu od Dürera

Francouzský sběratel umění věnoval galerii v německém Stuttgartu rytinu slavného malíře Albrechta Dürera, kterou historici umění postrádali od druhé světové války. Mědirytinu jednoho z nejslavnějších renesančních výtvarníků koupil sběratel za pár eur na bleším trhu ve Francii, píše web deníku The Guardian.

Dürerova rytina Marie korunovaná andělem
Zdroj: www.staatsgalerie.de

Mědirytina nazvaná Marie korunovaná andělem pochází z roku 1520 a je ve velmi dobrém stavu, oznámila tisková mluvčí stuttgartské státní galerie Anette Frankenbergerová. Mědirytinu prý kdysi vlastnil zástupce starosty obce Sarrebourg, která leží na severovýchodě Francie nedaleko německých hranic.

Právě v této obci na rytinu náhodou narazil na bleším trhu francouzský archeolog v důchodu a sběratel umění, jehož jméno média neuvádějí. Nabízel ji prodejce, který se chtěl zbavit věcí nalezených při vyklízení domu.

Francouzský sběratel si po koupi rytiny všiml razítka stuttgartské státní galerie na zadní straně a posléze se rozhodl obraz galerii darovat. Dílo bylo také od roku 2003 vedeno v německé databázi ztraceného umění jako „válečná ztráta“.

Galerie se zatím nerozhodla, jak rytinu představí veřejnosti. „Musíme najít vhodné místo na její prezentaci,“ uvedla Frankenbergerová.

Albrecht Dürer
Profil

Albrecht Dürer (1471 - 1528)

Je považován za jednoho z nejvýznamnějších německých malířů. Jeho dílo čítá přes 1000 kreseb, řadu akvarelů, mědirytů a leptů, více než dvě stovky dřevořezů a přes 150 maleb. Je rovněž autorem řady teoretických pojednání, mimo jiné o perspektivě. K jeho slavným obrazům patří autoportréty, například proslulá Vlastní podobizna v kožichu z roku 1500. Jeho olejomalba Růžencová slavnost, ve vlastnictví Národní galerie v Praze, se řadí k nejcennějším dílům v českých sbírkách.