Taliban v Kábulu zaútočil na rezidenci zahraniční mise

Čtyři mrtví včetně tří útočníků jsou výsledkem atentátu na rezidenci zahraniční vojenské mise a civilních organizací v afghánské metropoli Kábulu. O život přišel i jeden zasahující policista. Před budovou okolo půlnoci explodoval vůz s výbušninou, poté následovala přestřelka s policisty. K akci se přihlásilo hnutí Taliban.

Policisté na místě výbuchu
Zdroj: Reuters

Jde o další doklad zhoršené bezpečnosti v afghánské metropoli. Před více než týdnem přitom Kábul čelil jednomu z nejhorších útoků za 15 let – výbuch připisovaný Islámskému státu si vyžádal minimálně 80 obětí.

„Policejní operace skončila, bez dalších obětí uvnitř či vně residence,“ uvedl nad ránem šéf kábulské policie Abdul Rahmán Rahímí. Oznámil, že při operaci byli zabiti všichni tři útočníci, zemřel jeden policista a tři policisté jsou zraněni.

Mluvčí operace NATO Resolute Support (Rozhodná podpora), která pomáhá v zemi afghánským bezpečnostním silám, již dříve agentuře Reuters útok potvrdila, ale bez dalších podrobností.

Svědci slyšeli silnou explozi kolem 1:30 v pondělí ráno místního času (asi hodinu před půlnocí v neděli SELČ). Šéf kábulské policie později agentuře AFP řekl, že vůz naložený výbušninami explodoval u zdi, která chrání hotel North Gate. V něm jsou ubytováni příslušníci zahraniční bezpečnostní mise i civilních organizací.

Podle mluvčího Talibanu Zabihulaha Mudžahida bylo přitom zabito a zraněno na „100 příslušníků invaze z USA“. Organizace však často počty obětí svých útoků zveličuje.

Aktuální incident je důkazem rostoucího napětí v zemi poté, co Taliban zvýšil svou aktivitu. Zhruba před týdnem otřásl Kábulem sebevražedný atentát, který si vyžádal nejméně 80 obětí a přes 230 zraněných.
K odpovědnosti za útok z 23. července na demonstraci menšinových Hazárů se přihlásila radikální organizace Islámský stát (IS). Ta je sice v zemi výrazně slabší než Taliban, nicméně po ztrátách v Sýrii a Iráku se začíná přesouvat právě do Afghánistánu.

Podle OSN se dokonce uplynulý půlrok stal v Afghánistánu co do obětí rekordní. Mezi lednem a červnem zemřelo 1600 civilistů a dalších 3500 utrpělo zranění. V porovnání se stejným obdobím za rok 2015 je to nárůst o 4 procenta.