Belgie obvinila jednoho ze zadržených bratrů z plánování atentátu

 Belgie v sobotu obvinila jednoho z dvojice zadržených bratrů z přípravy teroristického útoku. Druhý sourozenec, který byl rovněž zadržen během noční protiteroristické akce ve Valonsku, byl bez obvinění propuštěn. Žádnou spojitost s březnovými bruselskými atentáty vyšetřovatelé do této chvíle nenašli, uvedla belgická prokuratura.

Muž identifikovaný úřady jako Nourredine H. byl podle agentury AFP obviněn z plánování úmyslné vraždy při teroristickém útoku a z podílu na aktivitách teroristické skupiny. Soudce v sobotu rozhodl o tom, že po dobu vyšetřování zůstane ve vazbě.

V rámci operace se podle médií uskutečnilo asi deset domovních prohlídek, převážně v okolí Monsu a Lutychu. Během zátahu nebyly nalezeny žádné zbraně ani výbušniny, uvedla na svém webu stanice RTBF.

V Belgii platí vysoký stupeň teroristické hrozby od atentátů v Paříži z loňského listopadu. Extremistická buňka, která měla spojitost s útoky, měla svou základnu v Bruselu. Letos v březnu krátce po zásahu proti islamistům spojovaným s atentátem spáchali teroristé v belgické metropoli dva pumové útoky, které si vyžádaly 32 obětí.

Noční operace ale s těmito atentáty podle prokuratury nesouvisela.