Kvůli záplavám v Číně opustilo domovy šestnáct milionů lidí

Nejméně 154 mrtvých si v Číně vyžádaly prudké deště provázené záplavami a sesuvy půdy. V nejhůře postiženém městě Sing-tchaj na severu země se pohřešuje dalších 124 lidí. Domovy kvůli živelné katastrofě muselo opustit šestnáct milionů lidí.

Záplavy v čínském Siao-kanu
Zdroj: Reuters Autor: DARLEY SHEN

Série povodní trápí Čínu od začátku letošního roku a zkázu přinesly i do jindy spíše vyprahlých oblastí. Podle oficiálních údajů za první pololetí kvůli záplavám zemřelo nebo bylo pohřešováno téměř 600 osob.

Aktuální úder živlů v provinciích Che-pej a Chu-pej připravil o život víc než osmdesát lidí, voda stála i za zřícením padesáti tisíců domů. „Podle některých agenturních zpráv v poměrně krátké době napršelo až pět set litrů vody na metr čtvereční. Pro srovnání – takové množství vody spadne v českých nížinách, třeba na Žatecku, za celý rok,“ uvedl meteorolog České televize Pavel Karas.

Jednu vesnici u města Sing-tchaj záplavy ve středu téměř smetly z povrchu, zatímco lidé ještě spali. Fotografie z místa zachycovaly utopené děti v blátě.

Rozhořčení vesničané se ptali úřadů, proč nenařídily včas evakuaci, úřady svalují vinu na hrázné. Tisk tvrdí, že povodeň se přehnala přes ves kvůli zúžení koryta řeky komunálními stavbami. Přímé ekonomické škody na úrodě vláda odhadla na více než tři miliardy dolarů (73,8 miliardy Kč).

Video Události
video

Reportáž: Čínské záplavy si vynutily masivní evakuaci