Johnson poprvé mezi kolegy: Unii opouštíme, vůdčí roli nikoliv

Velká Británie sice opustí Evropskou unii, ale v žádném případě svou vedoucí roli v Evropě. Novinářům to při příchodu na své vůbec první jednání s kolegy z ostatních zemí Unie řekl nový britský ministr zahraničí Boris Johnson. Pro někdejšího londýnského starostu a přední tvář kampaně za odchod Británie z EU je to první představení v nové funkci.

Vůli Britů odejít z EU, vyjádřenou v referendu z konce června, je podle Johnsona třeba naplnit. „Ale rozhodně to neznamená, že opouštíme Evropu, že se vzdáváme své vedoucí role v evropské spolupráci nejrůznějšího druhu,“ poznamenal při příchodu na jednání, které se kromě jiného bude zabývat situací v Turecku po nezdařeném vojenském puči či bojem s terorismem. O tématech pondělní schůzky hovořil Johnson už v neděli večer s šéfkou unijní diplomacie Federicou Mogheriniovou.

O brexitu samotném ale ostatní země a představitelé Unie s Brity nehodlají formálně či neformálně jednat do té doby, než Londýn oficiálně spustí dvouletý vyjednávací proces podle článku 50 Lisabonské smlouvy EU z roku 2009.

Johnson přijíždí na setkání ministrů zahraničí v Bruselu
Zdroj: Reuters
„Na setkání se svými kolegy z evropských zemí se velmi těším,“ dodal Johnson před schůzkou. Ministři z EU se na úvod dnešního jednacího dne setkávají také se svým americkým protějškem Johnem Kerrym.

Vzhledem k tomu, jak silně prosazoval odchod z Unie, se očekávalo, že právě jeho vyberou Konzervativci do čela vlády. Johnson ale všechny překvapil, když oznámil, že o premiérské křeslo usilovat nebude.

Právě Johnsonovo jmenování do čela britské dipomacie bylo největším překvapením nového kabinetu Theresy Mayové. Ta sice předem řekla, že při sestavování vlády bude zohledňovat postoje vůči brexitu, nicméně po oznámení Johnsonova jména se snesla vlna udivení celého světa.

Jako starosta metropole patřil Johnson k nejpopulárnějším politikům – svého času v tomto ohledu předstihl i premiéra Davida Camerona. Svůj věhlas mezi lidmi si však pěstoval i nesmlouvavými výroky na adresu Britů i zástupců jiných zemí. Jeho štiplavých slov nezůstala ušetřena třeba kandidátka na prezidentku USA Hillary Clintonová, současný šéf Bílého domu Barack Obama, ruský prezident Vladimir Putin nebo turecká hlava státu Recep Tayyip Erdogan.

Boris Johnson, budoucí britský premiér?
Profil

Boris Johnson

Starosta Londýna od května 2008 do letošního května. Patří k nejpopulárnějším osobnostem britských konzervativců, ale letos na konci června odmítl kandidovat na post šéfa strany. Jedna z hlavních postav tábora podporující brexit.

Narodil se v New Yorku, vzdělání získal v Británii. Vystudoval Eton a Oxford. Pracoval jako novinář, později šéfredaktor magazínu The Spectator. V roce 2001 zvolen do parlamentu, od roku 2004 byl členem stínového kabinetu s přestávkou do července 2007. Náruživý cyklista je autorem řady knih, ale i skandálních výroků.