USA a Rusko domluvily kroky k ukončení války v Sýrii, ale zatím je nezveřejní

Na nových konkrétních krocích k ukončení konfliktu v Sýrii se dohodly Spojené státy a Rusko. Oznámil to v pátek večer americký ministr zahraničí John Kerry po desetihodinovém jednání se svým ruským protějškem Sergejem Lavrovem v Moskvě. Bližší podrobnosti o dohodě ale nebudou podle Kerryho nyní zveřejněny, aby obě strany mohly na nastolení míru dále v klidu pracovat.

John Kerry (vlevo) a Sergej Lavrov
Zdroj: ČTK/AP

Tématem jednání obou šéfů diplomacií byla možná vojenská spolupráce těchto zemí v boji proti teroristické organizaci Islámský stát a islamistům z fronty An-Nusra napojené na Al-Káidu v Sýrii. 

Washington a Moskva jsou v otázce války v Sýrii rozděleny. Shodují se sice na tažení proti Islámskému státu a frontě An-Nusra, Rusko ovšem podporuje syrského prezidenta Bašára Asada, zatímco Spojené státy podporují povstalce, kteří proti Asadovi bojují.

Diskuse šéfů diplomacií Ruska a USA následovala po čtvrteční schůzce Kerryho s ruským prezidentem Vladimirem Putinem. Kerry při ní zdůraznil, že bez jasných a brzkých kroků nemohou diplomatické snahy o řešení syrského konfliktu pokračovat věčně.

Spolupráce při vojenských akcích v Sýrii je nezbytné 

V červnu se zástupci obou zemí vyjádřili, že ruské ministerstvo obrany se shoduje s Pentagonem na potřebě lepší spolupráce při vojenských akcích v Sýrii. Obě země tak chtějí předejít nehodám při operacích. 

Spojené státy při videokonferenci vyjádřily „značné znepokojení“ kvůli ruským vzdušným úderům na jihu Sýrie, vedeným podle Washingtonu proti opozičním bojovníkům podporovaným mezinárodní koalicí v čele s Američany.

Mluvčí Kremlu Dmitrij Peskov řekl, že těsná spolupráce syrské opozice s An-Nusrou boj proti teroristům komplikuje. Podle Kremlu je velmi těžké rozlišovat mezi umírněnými rebely a radikály. Příměří, dojednané mocnostmi na konci února, neplatí pro An-Nusru ani pro Islámský stát.