Turecko chce kvůli boji s teroristy napravit vztahy s Damaškem

Politická nestabilita a stále nové krvavé útoky přivedly Turecko ke změně zahraniční politiky. Ankara se nyní snaží urovnat vztahy s okolními státy. Teď dokonce se Sýrií, jejíž vládu roky tvrdě kritizovala. Usmiřování ale nebude jednoduché, syrský prezident Bašár Asad se totiž zřejmě pryč nechystá, což Turecko dlouhodobě žádá.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Turecko chce urovnat vztahy se sousedy

Ankara a Damašek byly nejdřív spojenci, pak zapřisáhlí nepřátelé a nyní se chystá další obrat. „Normalizovali jsme vztahy s Ruskem a Izraelem. Jsem si jist, že urovnáme vzájemné vztahy i se Sýrií. Pro úspěch boje proti terorismu je nutné, aby se do Sýrie a Iráku navrátila stabilita,“ prohlásil turecký premiér Binali Yildirim.

Vztahy Ankary a Moskvy vážně ochladly po sestřelení ruského bitevníku operujícího nad syrsko-tureckou hranicí. Na cestu k usmíření jako první vykročil turecký prezident Erdogan, když do Moskvy poslal dopis vyjadřující lítost z celého incidentu.

Vazby mezi Tureckem a Izraelem před šesti lety vážně poškodil izraelský zásah proti turecké flotile mířící k pásmu Gazy. Koncem června se ale obě země dohodly na normalizaci vztahů.

Ruský prezident Vladimir Putin
Zdroj: REUTERS
Autor: Ivan Sekretarev

Ke sblížení Ankary a Damašku by mohla výrazně pomoct Moskva. Právě ruský prezident Vladimir Putin je hlavním spojencem Bašára Asada. „Spolupracujeme s prezidentem Asadem i se Spojenými státy. My nestahujeme ocas a neměníme své postoje,“ potvrzuje Putin své pozice.

Turecko, které by v Bruselu rádo obsadilo volné místo po Britech, ale doposud nemohlo přijít Asadovi na jméno a klonilo se k názorům Evropské unie: podporuje syrskou opozici a přijímá ve velkém uprchlíky. Diskuzi s Damaškem pod vedením Asada po celou dobu syrské krize odmítalo. „Může mít režim, který zmasakroval 380 tisíc svých vlastních lidí chemickými a dalšími zbraněmi něco společného s lidskostí?“ ptal se ještě loni v prosinci prezident Erdogan.

Nový turecký premiér je sice ve svých výrocích střídmější, v Asadovi ale budoucnost Sýrie nevidí: „Je to nevyhnutelné. Jejich čas vypršel.“

Asad se k odchodu nechystá

Asad ale odchod z čela země v nejbližší době neplánuje. Ve svém posledním rozhovoru pro NBC News jen podotkl, že jeho hlavní spojenec - Kreml - ho k předání moci netlačí. „Ohledně této věci neřekli nikdy jediné slovo,“ ujistil Asad.

Usmiřování tak bude zřejmě složité. V posledním roce ale Turecko zažilo napětí až příliš. Stále častěji čelí útokům ze strany samozvaného Islámského státu a kurdských povstalců. Klid si proto přeje ze všeho nejvíc.