Polské řidiče na cestě nezastaví ani „vybodování“. Díky triku s cizinci

Stačí několik přestupků, nasbírání trestných bodů a následuje obvyklý scénář: odevzdání řidičského průkazu spolu s pauzou od řízení. To, co pro většinu nepořádných řidičů znamená stopku, v Polsku nabízí prostor pro kreativitu. Tamní řidiči přišli na trik, kdy trestné body „prodávají“ cizincům. Ti naopak poskytnou své osobní údaje a umožní tak svým kolegům řídit dál.

Výstražná maketa na dálnici mezi Varšavou a Katovicemi
Zdroj: Reuters

Zájem podle tisku mají hlavně Ukrajinci a svérázný obchod na internetu prý jen kvete. „Majitel auta se tak lacino může zbavit problému. Za jeden bod se platí od 20 do 30 zlotých (asi 120 až 180 Kč),“ napsal deník Rzeczpospolita.

Dotyčný polský motorista pak předstoupí před dopravní inspekci či před policisty s údaji o zahraničním řidiči, na jehož bedra přesune vinu. Postih cizince je totiž pro úřady v praxi krajně obtížný. Soudě podle počtu registrovaných zájemců na internetových portálech se každý týden odehraje bezmála tisícovka transakcí.

Zájem pramení ze skutečnosti, že až dvě třetiny polských řidičů příliš nedodržují rychlostní omezení, což je taky hlavní důvod, proč loni 32 tisíc Poláků přišlo o řidičské oprávnění. Jeho odebrání například hrozí za překročení rychlosti v obci o více než 50 kilometrů za hodinu – a radary bývají na každém rohu.

„Možnost řídit auto není pro mnoho lidí jen otázkou pohodlí, ale doslova živobytí. Těžko se divit, že se snaží zachránit si kůži,“ vysvětlil Janusz Stoklosa ze sdružení řidičů vehemenci, s níž se jeho kolegové snaží za každou cenu si řidičák zachovat.

Na popularitě získává další trik, kterým si lze pomoci i po odebrání řidičáku. Stačí zajet na Ukrajinu a zaplatit tam ekvivalent 12 tisíc až 20 tisíc korun za ukrajinský řidičský průkaz. Na polském úřadu pak na základě ukrajinského dokladu dostane polský řidičák.

Právníci ovšem před nelegálními metodami varují: za uvedení falešných údajů totiž hrozí až osm let za mřížemi. Obliba v riskování tak pro polské řidiče rozhodně na silnicích nekončí.