Zemřel bývalý vůdce chorvatských Srbů Hadžić, který byl obžalovaný z válečných zločinů

Bývalý vůdce chorvatských Srbů Goran Hadžić zemřel. Příčinou úmrtí byl nádor na mozku. Kvůli nemoci Mezinárodní trestní tribunál pro bývalou Jugoslávii (ICTY) letos zastavil proces, ve kterém byl někdejší prezident vyhlášené Republiky srbská Krajina (RSK) obžalován z válečných zločinů. Hadžić zemřel v nemocnici v Novém Sadu v úterý kolem 20:00, bylo mu 57 let.

Goran Hadžić před tribunálem v Haagu
Zdroj: AP Photo Autor: Jerry Lampen

Hadžić byl zadržený 20. července 2011 v Srbsku jako poslední obžalovaný u ICTY na útěku. Proces s ním začal o rok později 16. října, ale v říjnu 2014 byl přerušen kvůli špatnému zdravotnímu stavu. Obhájci tehdy vysvětlili, že Hadžić má nádor na mozku v posledním stadiu.

Kvůli nádoru tribunál Hadžiče loni v dubnu propustil dočasně na svobodu, aby mohl v Srbsku podstoupit terapii. Letos v březnu pak byl proces odložen na neurčito. Od té doby žil Hadžić v Novém Sadu.

Proces s Hadžičem začal kvůli válečným zločinům

Goran Hadžić byl viněný ze zločinů proti lidskosti a válečných zločinů, zejména kvůli etnickým čistkám namířeným proti Chorvatům a nesrbským obyvatelům žijícím na území, které v Chorvatsku ovládli tamní Srbové s podporou Bělehradu. Byly mu ale připisovány i další zločiny, zejména ve Východní Slavonii včetně masakru ve Vukovaru. Šlo o loupeže, vraždy, střelbu na civilisty, deportace a další porušení mezinárodního práva.

Hadžić byl druhým „prezidentem“ Republiky srbská Krajina (RSK), kterou vyhlásili v roce 1991 chorvatští Srbové poté, co se Chorvatsko téhož roku jednostranně odtrhlo od Jugoslávie. Prvním „prezidentem“ byl Milan Babić a třetím, posledním Milan Martić – oba mají procesy před ICTY za sebou.

Radovan Karadžić, Ratko Mladić a Goran Hadžić na snímku z roku 1993
Zdroj: AP Photo
Autor: Srdjan Ilic

Poslední, kdo stane před tribunálem, je Ratko Mladić

Babić přiznal vinu na válečných zločinech a byl odsouzen ke 13 letům vězení. V březnu 2006 pak spáchal ve vězení tribunálu sebevraždu. Martiče shledal senát ICTY vinným z válečných zločinů v červnu 2007 a odsoudil ho ke 35 letům vězení.

Letos 24. března ICTY odsoudil bývalého politického předáka bosenských Srbů Radovana Karadžiče ke 40 letům vězení, když ho uznal vinným v deseti z jedenácti bodů obžaloby, včetně genocidy v souvislosti se srebrenickým masakrem. Týden nato ale zprostil obžaloby ve všech bodech srbského ultranacionalistu Vojislava Šešelje.

Poslední verdikt má ICTY vynést nad někdejším velitelem bosenskosrbské armády Ratko Mladičem, a to v listopadu příštího roku. Poté tribunál svou činnost ukončí. Odvoláními se už bude zabývat zvláštní orgán – Mechanismus OSN pro mezinárodní trestní tribunály (MICT). Ustavila ho 22. prosince 2010 Rada bezpečnosti OSN.