Cameron ve středu rezignuje. Premiérkou má být Mayová

Britský premiér David Cameron oznámil, že ve středu odstoupí z funkce. Rovněž vyjádřil plnou podporu ministryni vnitra Therese Mayové, která po něm prý převezme premiérský post. Ta se stala jedinou kandidátkou na předsedkyni konzervativců a tedy i premiérku poté, co svou kandidaturu stáhla jediná protikandidátka - Andrea Leadsomová. Vedení konzervativců už podvečer Mayovou oficiálně označilo za novou šéfku strany. Ta prohlásila, že je tímto rozhodnutím poctěna.

Theresa Mayová
Zdroj: Reuters Autor: Peter Nicholls

Ve středu se ještě naposledy Cameron zúčastní v Dolní sněmovně interpelací, kdy bude odpovídat na dotazy zákonodárců. „Poté očekávám, že odjedu do Buckinghamského paláce,“ řekl Cameron. Tam oficiálně předá královně Alžbětě II. svou rezignaci. Do středečního večera tak bude mít Spojené království premiérku, dodal Cameron.

„Theresa Mayová je více než schopná, aby zemi poskytla potřebné silné vedení… Jsem velice potěšen, že bude novou premiérkou. Je silná, je kompetentní a má moji veškerou podporu,“ prohlásil Cameron před premiérským sídlem v Downing Street 10.

Mayová se tak stane po Margaret Thatcherové druhou ženou v čele britské vlády. Nový šéf konzervativců a zároveň nový premiér přitom měl být původně znám až v září.

Výběr nové předsedkyně vlády nabral nečekaný spád poté, co druhá uchazečka a současná náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová vystoupila v pondělí po poledni s prohlášením, v němž řekla, že necítí pro svou kandidaturu uvnitř strany dostatečně silnou podporu. Země podle ní potřebuje co nejstabilnější vládu a jistotu ohledně budoucího vedení, kterou by dlouhá kampaň před vnitrostranickými volbami nepřinesla.

„Devět týdnů předsednické kampaně v takto zlomovém okamžiku pro naši zemi je velice nežádoucích – podnikatelské prostředí potřebuje stabilitu… Potřebujeme, aby nový premiér byl ve funkci co nejdříve. Theresa Mayová má podporu 60 procent zástupců strany v parlamentu, je v ideální pozici, aby uskutečnila brexit za co nejlepších podmínek pro Brity, a slíbila, že tak učiní,“ řekla Leadsomová.

„Zájmům naší země nejlépe poslouží okamžité jmenování silného premiéra s velkou podporou. Stahuji se tedy z vnitrostranických voleb a přeji Therese Mayové mnoho úspěchů. Ujišťuji ji o své plné podpoře.“

Andrea Leadsomová

Potvrzení Mayové je jen formalitou

Šéf konzervativních poslanců Graham Brady už oznámil, že Mayová zůstala v souboji o lídra strany jedinou kandidátkou. Vzhledem k tomu, že výběr kandidátů na funkce po odcházejícím Davidu Cameronovi poslanci podle Bradyho zcela jistě nebudou opakovat, se tak Mayová s velkou pravděpodobností stane novou předsedkyní vládní strany i premiérkou. 

Za ministryni vnitra se už postavili například ministr spravedlnosti Michael Gove nebo lídr kampaně za brexit Boris Johnson, tedy dvojice mužů, o nichž se ještě nedávno mluvilo jako o favoritech na premiérský post.

Video Události
video

Události: Výměna v čele britské vlády

Události: Výměna v čele britské vlády

Jůn: Takhle rychlý spád nečekal v Británii nikdo

Theresa Mayová míří do Downing Street 10

Potřebujeme trochu času…

Poslanec Konzervativní strany Michael Fabricant řekl televizní stanici BBC News, že strana nyní „potřebuje trochu času a dekoru“, aby mohly být převedeny premiérské pravomoci. Odcházející premiér David Cameron má podle něj ještě v plánu účast na nadcházejícím summitu G7 a Theresa Mayová potřebuje prostor pro výběr členů svého kabinetu.

David Cameron oznámil rezignaci 24. června, bezprostředně po oznámení výsledků referenda, ve kterém se Britové vyjádřili pro odchod z Evropské unie.

Odstartoval i boj o vedení labouristů

Svou kandidaturu do čela strany oficiálně ohlásila labouristická poslankyně Angela Eagleová. Podle ní nedokážou labouristé za vedení současného předsedy Jeremyho Corbyna vládní konzervativce porazit.

„Jeremy Corbyn není schopen poskytnout vedení, které tato strana potřebuje. Věřím, že já ano,“ prohlásila pětapadesátiletá politička. „Nepatřím ani do tábora bývalých ministerských předsedů Tonyho Blaira a Gordona Browna, ani do tábora Corbyna,“ podotkla také s tím, že je sama sebou.

Někdejší labouristická stínová ministryně obchodu tvrdí, že Corbyn zejména vzhledem k vedení kampaně před referendem o vystoupení země z EU jako šéf strany selhal. Již na konci června mu v nezávazném hlasování vyslovilo nedůvěru přes 80 procent labouristických poslanců, Corbyn však odejít odmítá. V čele strany je teprve od loňska.