Smrt americké novinářky v Sýrii podle její rodiny zařídil tamní režim

Rodina americké novinářky, která zemřela před čtyřmi lety v Sýrii při bombardování, viní z její smrti režim syrského prezidenta Bašára Asada. Podle serveru BBC se nyní právníci rodiny Marie Colvinové před soudem ve Washingtonu snaží prokázat, že smrt reportérky zosnovala syrská rozvědka. Colvinová ve svých reportážích obviňovala syrskou armádu, že neútočí na vojenské cíle a že zabíjí civilisty.

Novinářka Marie Colvinová
Zdroj: Reuters Autor: Stefan Wermuth

„Viděla jsem dnes umírat malé dítě a to se děje pořád a pořád,“ popisovala ve své reportáži hrůzy války v Sýrii Colvinová. Pro stanici CNN mimo jiné uvedla, že režim lže, když tvrdí, že jeho cílem jsou jen teroristické skupiny.

Šestapadesátiletá Colvinová zahynula v únoru 2012 poté, co syrští vojáci bombardovali čtvrť Bábá Amr, která byla baštou povstalců v Homsu. Spolu s ní při útoku zemřel i francouzský fotograf Rémi Ochlik. V době bombardování byli v ostřelovaném domě další čtyři západní novináři, ti ale přežili.

Marie Colvinová
Zdroj: ČTK/AP
Autor: Joel Ryan

Jen několik hodin před smrtí se Colvinová objevila v živém vstupu pro televizi CNN. Tehdy uvedla, že lidé v Homsu trpí zimou a hladoví a že syrská armáda neútočí na vojenské cíle, ale na civilisty.

Rodina Colvinové má ze Sýrie k incidentu důležité dokumenty

Rodina Colvinové je přesvědčena, že syrská rozvědka vystopovala satelitní telefon používaný při přenášení reportáží novinářky, aby lokalizovala tiskové středisko. A vláda pak nařídila bombardování tohoto místa. Podle právníků rodiny to vyplývá z výpovědi svědků a z dokumentů, které se jim podařilo získat a propašovat ze Sýrie.

Z dokumentů je podle právníků rodiny patrno, že bombardování čtvrti Bábá Amr v Homsu v únoru 2012 nařídil či schválil Asadův bratr Máhir. „Jsem pyšná, že jsme dovedli tento případ k soudu,“ uvedla Mariina sestra Cat. „Víme, kdo jsou Mariiny vrazi, a chceme je přivést k zodpovědnosti,“ dodala sestra zabité novinářky.