KLDR odpálila balistickou raketu z ponorky

Severní Korea odpálila balistickou raketu z ponorky u východního pobřeží Korejského poloostrova. Zkouška ale zřejmě v první fázi letu skončila nezdarem. Podle jihokorejské tiskové agentury střela explodovala po několika kilometrech ve vzduchu a nejspíš dopadla do moře. Vypálení rakety ostře odsoudil japonský premiér Šinzó Abe, podle kterého jde o jasné zpochybnění rezolucí Rady bezpečnosti OSN.

Severokorejský raketový test zaznamenalo i americké ministerstvo obrany. Také podle něj střela zřejmě skončila v moři. „Důrazně odsuzujeme tuto zkoušku i další balistické zkoušky Severní Koreje, které porušují rezoluce Rady bezpečnosti OSN zakazující Pchjongjangu používání balistické technologie,“ uvedl mluvčí Pentagonu Gary Ross.

Krok Severní Koreje byl oznámen v době probíhajícího summitu NATO ve Varšavě a den poté, co Spojené státy a Jižní Korea slíbily, že v Jižní Koreji umístí vyspělý protiraketový systém THAAD, který by vyvažoval severokorejskou hrozbu.

USA navíc ve středu vůbec poprvé vyhlásily individuální sankce proti severokorejskému vůdci Kim Čong-unovi a dalším deseti činitelům jeho režimu. Důvodem je podle ministerstva zahraničí fakt, že Pchjongjang páchá krutosti na milionech lidí a uplatňuje mimosoudní popravy, mučení či nucené práce. KLDR označila americké sankce za „vyhlášení války“.

KLDR balistickou raketu z ponorky odpálila zřejmě také letos 23. dubna. Severokorejský režim to označil za „velký úspěch“ a Kim Čong-un tehdy uvedl, že země je nyní schopna zasáhnout Soul i americké území.

Ponorky jsou od světových válek obávanou zbraní, protože mohou v cestě k protivníkovi překonávat obrovské podmořské vzdálenosti, aniž jsou zaznamenány.