Svědci tragédie v Dallasu: Odstřelovači se chovali strategicky, jako při popravě

Neskutečné a děsivé. Tak popisují svědci dramatické události v Dallasu, kde bylo při útoku zabito pět policistů. Lidé, kteří viděli masakr zblízka tvrdí, že útočníci byli dobře připraveni a chovali se strategicky. „Vypadalo to opravdu jako poprava. Střílel bez jakéhokoliv strachu,“ popsal chování pachatele jeden ze svědků. Podle úřadů je jisté, že útočil nejméně jeden odstřelovač, kterého policie nakonec zabila.

Dva odstřelovači spustili palbu na policisty během demonstrace v centru Dallasu v noci na pátek. Lidé se tam shromáždili, aby vyjádřili rozhořčení nad policejním násilím vůči černochům. Jednoho z útočníků policie zadržela, druhého zabila, předtím ještě stihl říct, že jeho motivem bylo zabít bělochy, zejména „bílé policisty“.

„Neviděla jsem, že by postřelili kromě policistů i někoho jiného. Policisté dostali ránu, přímo nám před očima,“ řekla televizi NBC Cortney Washingtonová během chaosu, který vypukl bezprostředně po útoku. „Běželi jsme a pořád se střílelo. Nevěděli jsme odkud,“ dodala žena.

Video Události
video

USA: Napětí začíná připomínat pouliční válku

„Slyšeli jsme výstřely, cítili jsme střelný prach, všechno to bylo opravdu intenzivní a surrealistické. Začali jsme utíkat, popadli jsme děti,“ sdělil nejmenovaný svědek MSNBC. Další žena popsala, jak zrovna s ostatními odcházela, když uviděla hlídkující policisty. „Najednou jsem je viděla padat,“ podotkla svědkyně.

Renee Sifflet chtěl vzít své tři dospívající děti na protest, aby měly pozitivní zkušenost, něco, o čem by později mohly říct, že toho byly součástí. „Pak se to ukázalo jako negativní věc,“ řekl svědek listu The Dallas Morning News.

Carlos Harris sdělil novinářům, že střelci postupovali strategicky, vždy se ozývala střelba a pak byla pauza, to se opakovalo. Lasylvia Knightová pak připomněla tragické události, k nimž došlo před 53 lety. „Proč zabili Kennedyho na Dealey Plaza?“ řekla listu The Morning News. „Tohle je Dallas. Nemusí to dávat smysl.“

Video Události, komentáře
video

Události, komentáře k útoku na policisty v Dallasu

Ismael Dejesus byl ve svém pokoji v hotelu v centru Dallasu, když zaslechl „třaskavé zvuky.“ Vyšel proto na balkón, aby se podíval, co se děje. „Myslel jsem, že jde o ohňostroj,“ řekl reportérovi CNN. Poté ale viděl, že někdo zabil policistu.

Útočník prý vystoupil ze sportovního vozidla oděn v tom, co Dejesus popsal jako taktické oblečení. „Měl pušku AR-15 s velikým zásobníkem. Měl také mnoho kapes, tři až čtyři vepředu na kalhotách. Jednoznačně vypadal, jako že něco nese ve své košili. Vyrazil odtamtud, přešel ke sloupu, nasadil zásobník a začal pálit,“ řekl CNN.

Útočník se zdál být připravený. „Vypadalo to plánovaně. Věděl, kde má stát. Měl už také střelivo. A vysokokapacitní zásobníky.“

Střelec se pak postavil k bílému sloupu a začal pálit nalevo i napravo. Dejesus míní, že šlo o snahu přitáhnout do blízkosti policii. „Pokoušel se vyvolat zmatek a upoutat pozornost policie.“ Když se jeden z policistů pokusil sám se střelcem utkat, byl zavražděn mnoha ranami vystřelenými z blízkosti.

„Vypadalo to opravdu jako poprava. Postavil se nad toho policistu, který už byl na zemi, a střelil ho asi třikrát až čtyřikrát do zad. Střílel bez jakéhokoliv strachu. Vůbec o nic se nestaral. Ten policista ho nemohl nijak zranit. On ale zašel za roh a policistu zastřelil z blízkosti.“

Ismael Dejesus, jeden ze svědků

„Nemyslím si, že by se sociální nerovnost měla řešit tímto způsobem. Jsem jednoznačně pro sociální rovnost, ale takto ji nelze prosadit. Tohle byla tragédie, nic menšího než teroristický útok. To je můj osobní názor,“ uzavřel Dejesus.