Teror, uprchlíci, brexit. Evropský tisk o dopadech Blairova rozhodnutí vpadnout do Iráku

Nezodpovědné rozhodnutí britského premiéra Tonyho Blaira slepě následovat amerického prezidenta George Bushe mladšího a připojit se k invazi uvrhlo Irák do chaosu a přispělo k vzestupu teroristických sil a vzniku uprchlické vlny. Tak reagují evropské i britské listy na kritickou zprávu britské vyšetřovací komise. Některé zmiňují i vznik nedůvěry Britů v zavedený řád, což mohlo přispět k nedávnému rozhodnutí většiny Britů opustit Evropskou unii.

Video Horizont ČT24
video

Horizont ČT24: Britská účast ve válce v Iráku

Zpráva vyšetřovací komise vedené Johnem Chilcotem konstatovala, že Blairova vláda nadhodnotila hrozbu, kterou Saddám Husajn představoval, a vyslala do boje nedostatečně připravené vojáky. Komise také tehdejšímu kabinetu vytknula, že podcenil důsledky války, kvůli níž irácký lid značně trpěl.

Britská invaze do Iráku (zpráva Chilcotovy vyšetřovací komise) 1.01 MB

Svět by na tom byl mnohem hůř, kdyby nedošlo k útoku na Irák a sesazení režimu Saddáma Husajna, brání se přitom Blair, který tvrdí, že skutečně věřil zprávám tajných služeb o zbraních hromadného ničení, jelikož je Husajn použil proti vlastním lidem. Blair ale zároveň připustil, že kritika týkající se přípravy a plánování britské účasti v irácké válce stojí na reálných základech.

Za Blaira se postavil tehdejší americký prezident George Bush mladší. „Bez ohledu na zpravodajské neúspěchy a další chyby, které již připustil, se (někdejší) prezident Bush stále domnívá, že celému světu se daří lépe, než když byl Saddám Husajn u moci. Je ohromně hrdý na působení amerických a koaličních sil za války proti teroru a na oběti, které přinesly. A nejpevnějším spojencem byla Británie pod vedením premiéra Tonyho Blaira,“ řekl Bushův mluvčí.

Podpora USA za každou cenu 

Závěry vyšetřovací komise ve čtvrtek ovládly titulní stránky britských novin. Prakticky všechny deníky na první stránce zmiňují soukromý vzkaz Blaira tehdejšímu americkému prezidentovi Bushovi – Podpořím tě za všech okolností. Blair ho poslal už osm měsíců před invazí, dávno v době, kdy Washington i Londýn tvrdily, že usilují o diplomatické řešení situace.

The Guardian mluví o „zničujícím verdiktu o irácké válce“. „Proces vládnutí, politickou debatu a místo Británie ve světě ještě víc poškodila politická – a možná psychologická – potřeba balit brutální rozhodnutí držet se Spojených států do počestnosti,“ píše list.

„Rozdíl mezi soukromým a veřejným zdůvodněním války podpořil nedůvěru, která – umocněná bankovní krizí a skandálem kolem poslaneckých výdajů – poháněla volbu pro brexit. Celá politika v Británii byla oslabena, ale největší cenu zaplatila levice. Došlo na jinak nemyslitelný vzestup Jeremyho Corbyna, po kterém se labouristé propadli do občanské války.“

The Guardian ke zprávě o invazi do Iráku

The Financial Times interpretuje závěry jako „tvrdý verdikt nad Blairem“. „Zpráva kritizovala Tonyho Blaira, že prezentoval zpravodajské údaje o irácké hrozbě 's jistotou, která nebyla oprávněná',“ připomněl The Daily Telegraph. V jednom z komentářů na webu píše, že „Britové nedokázali zajistit stabilitu Iráku a nesmí nyní po brexitu opět selhat“.

The Times přinášejí zpravodajství pod titulkem Blairova soukromá válka, zatímco bulvární listy jsou v odsudku někdejšího premiéra ještě příkřejší. The Daily Mail píše, že reakce Tonyho Blaira, který mezi jiným řekl, že by invazi podnikl znovu, je projevem „znechucujícího egocentrismu“ a The Sun pod jeho velkým snímkem přinesl titulek Zbraň hromadného podvodu.

Vyšetřovací zprávy si ale všímají i další evropské listy. Švédský Sydsvenskan zdůrazňuje, že irácká invaze napomohla šíření teroru, i když uznává, že světu je bez tyrana a diktátora Saddáma Husajna lépe. „Příčiny dnešní záplavy uprchlíků a globálního teroru lze najít už ve válkách v Afghánistánu a Iráku,“ poznamenává tisk s tím, že Bush a Blair to sice nemohli tušit, státníci si ale nemohou dovolit zaměňovat spekulace za fakta.

Italská La Repubblica pochybuje o Blairově tvrzení, že jednal v nejlepším zájmu Británie a píše o nezodpovědném rozhodnutí jeho vlády. „V tuto chvíli není jasné, jestli to byl zlý úmysl nebo nedostatek politické dalekozrakosti. Pravděpodobně kombinace obojího. Jisté je, že kdyby měli (Bush a Blair) byť jen minimální smysl pro odpovědnost, ať politickou či morální, tak by na toto katastrofické rozhodnutí nedošlo,“ je přesvědčen list.

„Při přípravě války Blair slepě následoval informace poskytované zpravodajskými službami. Stěží tam byly nějaké diskuse v kabinetu, byla to Blairova mise. Fiasko vytvořilo nedůvěru vůči zavedenému řádu. Pocit, který se projevil i na výsledku referenda o EU,“ konstatoval nizozemský list De Volkskrant.

Švýcarský Tages-Anzeiger píše o hrozivém dědictví „Bushova pudla“. Saddáma nahradilo ještě větší zlo, chaos a anarchie. List si také všímá toho, že Blair stále odmítá uznat chybu, když mohl svým rozhodnutím odvrátit katastrofu.

Neomluvitelná válka

Blairova vláda podvedla Brity, když vedla zemi do války proti Iráku. Invaze měla pro Evropu nepříznivé následky, píše slovenský list Sme. „Statisíce lidí zemřely zbytečně, stamiliardy dolarů byly promrhány a arabský svět se dodnes nevzpamatoval ze svého bezpečnostního a náboženského tavení v Iráku. Pěkně,“ ohodnotil Sme postup bývalého britského kabinetu.

„Sedm let trvalo britské komisi vedené sirem Johnem Chilcotem prostudovat desetitisíce dokumentů a vyslechnout téměř dvě stě svědků. Závěr obsažený ve zprávě, která má délku více než dva a půl milionu slov, je jasný a zřetelný. Bývalý britský premiér Tony Blair zatáhl Spojené království do války, která byla neomluvitelná,“ konstatovala slovenská Pravda. Podle komentátora je hanba trvat na lži i poté, co vyšla najevo.