Nová Thatcherová? Mayová má největší podporu k získání úřadu britského premiéra

Britská ministryně vnitra Theresa Mayová disponuje ve svém tažení za předsednickým postem Konzervativní strany a tím i premiérským úřadem oproti ostatním čtyřem kandidátům zdaleka největší podporou. Podle britských médií se za ni již postavilo nejméně pět členů kabinetu a pětina konzervativních poslanců. Tématu brexitu se bude na ČT24 věnovat od 20:00 pořad Devadesátka, jehož hostem bude státní tajemník pro evropské záležitosti Tomáš Prouza, který by měl vést pracovní skupinu, jež připraví pozici a priority ČR pro vyjednávání s Velkou Británií o jejím vystoupení z EU.

Theresa Mayová
Zdroj: Reuters Autor: Dylan Martinez

Deník Daily Mail označil Mayovou za jedinou z pětice uchazečů o křeslo ministerského předsedy, která má dostatečné kvality vést Spojené království. Navíc podle listu svou vážností a rozhodností vyvolává vzpomínky na první a dosud jedinou britskou premiérku Margaret Thatcherovou.

„Daily Mail je přesvědčen o tom, že pouze paní Mayová má ty správné kvality, formát a zkušenosti, aby sjednotila stranu i zemi,“ napsal v komentáři protiunijně zaměřený deník, který je po bulváru The Sun druhým nejčtenějším listem v zemi. Daily Mail v Mayové vidí člověka, který je schopen prosadit nový a čestný politický přístup. Mezi její kvality rovněž zahrnul morálku ve veřejné službě, názorovou pevnost, obrovské odhodlání tvrdě pracovat či pozornost pro detail.

 

Naproti tomu list The Independent ve svém komentáři označuje Mayovou za političku, která se během kampaně oportunisticky nepřidala ani na jednu ze stran dvou názorově odlišných táborů, nicméně ve skutečnosti „hrála osobní a politickou hru jako Boris Johnson.“

Mayová už má podporu několika ministrů

Za Mayovou se dosud postavilo více než 70 konzervativních poslanců, kteří v úterý začnou s postupným proškrtáváním nynější pětičlenné kandidátky. Výsledkem budou jen dva kandidáti, ze kterých pak nového předsedu vyberou korespondenčně členové strany. Vítěz bude znám 9. září.

Nejnověji přislíbili podporu Mayové ministři obrany a dopravy Michael Fallon a Patrick McLoughlin. „Theresa je tou nejlepší osobou, která povede náš odchod z Evropské unie a opětovné získání suverenity a která zároveň ochrání náš těžce vydobytý hospodářský rozkvět,“ uvedl Fallon.

O křeslo ministerského předsedy se chtějí utkat vedle Mayové také ministr pro zaměstnanost a penzijní reformu Stephen Crabb, někdejší ministr obrany Liam Fox, ministr spravedlnosti Michael Gove a náměstkyně ministryně energetiky Andrea Leadsomová. Do boje naopak překvapivě nevstoupil někdejší starosta Londýna a jeden z největších zastánců vystoupení Spojeného království z Unie Boris Johnson.

Gove chce přistěhovalecký systém Austrálie

Johnsonův spojenec v táboře „Leave“, Michael Gove, oznámil kandidaturu na předsedu Konzervativní strany nečekaně ve čtvrtek, kdy uvedl, že Johnson není schopen zemi v nynější obtížné době vést, a proto se rozhodl tento úkol převzít. Mnohá média ho kvůli tomuto kroku označila za zrádce, který Johnsonovi bodl nůž do zad.

Video Studio ČT24
video

Jan Jůn o projevech kandidátů na britského premiéra

Jan Jůn o projevech kandidátů na britského premiéra

V pátečním projevu Gove prozradil, že pokud by nastoupil do Downing Street 10, zavedl by přistěhovalecký systém po vzoru Austrálie, jenž je považován za jeden z nejpřísnějších na světě. Dále prohlásil, že vést vládu by měl někdo, kdo vedl kampaň za vystoupení země z Evropské unie a kdo této kampani věřil. Očividně tak mířil na svou hlavní rivalku Theresu Mayovou.

„Zastavím volný pohyb, zavedu bodový systém po vzoru Austrálie a počty (přistěhovalců) snížím,“ prohlásil Gove s odkazem na čtyři pilíře jednotného unijního trhu, který počítá s volným pohybem lidí, služeb, zboží a kapitálu. Právě volný pohyb lidí zastánci brexitu kritizují, neboť podle nich Londýn nemůže nijak přistěhovalectví kontrolovat.