Sobotka: Po brexitu hrozí vlna separatismu, EU jí musí čelit

Po odchodu Británie z Evropské unie hrozí vytvoření vlny separatismu, kterému se musí společenství postavit. V rozhovoru pro rakouský deník Der Standard to uvedl český premiér Bohuslav Sobotka. Zdůraznil přitom, že EU považuje za pojistku proti opakování hrůz, k nimž došlo ve 20. století.

Bohuslav Sobotka
Zdroj: ČTK Autor: Luděk Peřina

„Obávám se, že Evropa prožije vlnu separatismu a nacionalismu. Musíme ale být připraveni postavit se mu čelem,“ řekl premiér. „Myslím, že máme celou řadu silných argumentů pro pokračování evropského projektu. Mezi jinými i proto, že EU je nejlepší pojistka proti tomu, aby se opakovaly hrůzy 20. století,“ doplnil.

„Evropa je i pro Čechy nejlepší garance stability a míru. Musí ale být akceschopnější, flexibilnější a méně byrokratická.“

Bohuslav Sobotka

Připomněl, že si přál setrvání Británie v Unii. „V globalizovaném světě vznikají nová centra politického a hospodářského vlivu. Pokud si chce Evropa zachovat svůj význam, neměla by se začít štěpit a tím se sama oslabovat,“ řekl Sobotka. Podle něj ale přesto neznamená brexit konec světa ani konec EU.

Premiér rovněž vyjádřil přesvědčení, že se Unii dosud dařilo překonávat krize, jimž čelila. „Možná by za výkon nedostala vždy ty nejlepší známky, ale důležitý je výsledek,“ řekl.

„Mnoho rozhodnutí však bylo přijato bez zřetele na situaci v jednotlivých zemích. Tím se veřejné mínění často zbytečně obracelo proti EU,“ uvedl Sobotka. Podle něj tak například v Česku přispěl evropský tlak na závazné kvóty pro rozdělování uprchlíků mezi členské země k posílení nacionalistů.

Čtvrtina Němců očekává, že Unii opustí další země

Podle průzkumu veřejného mínění, který zveřejnil německý deník Handelsblatt, každý čtvrtý Němec očekává, že z Evropské unie vystoupí po odchodu Velké Británie i další státy.

Zatímco 42 procent Němců očekává po brexitu dominový efekt, 51 procent obyvatel spolkové republiky je přesvědčeno o tom, že nenastane. Nejčastěji jsou to voliči Alternativy pro Německo (AfD), kdo si myslí, že Unii opustí i další země. V jejich případě je to 61 procent voličů.

Pokud jde o možné referendum v Německu, bylo by pro něj 27 procent obyvatel, 71 procent Němců by ho nechtělo. V samotném hlasování by pak jasná většina Němců – 82 procent – hlasovala pro setrvání v EU. Pro odchod by se jich podle průzkumu společnosti Forsa vyslovilo jen 14 procent.

Většinově by pro vystoupení hlasovali pouze voliči AfD, která přitom ale nic takového v programu nemá. Zajímavý je také rozdíl mezi zeměmi bývalého západního a východního Německa. Zatímco na západě by pro odchod z Unie hlasovalo jen 12 procent obyvatel, na východě je to 28 procent.