Papež František hovořil v Arménii o genocidě

Papež František se při návštěvě Jerevanu odchýlil od připraveného textu, když kritizoval genocidu Arménů, spáchanou v Osmanské říši v letech první světové války. Již podruhé tak použil výraz, proti kterému se Turecko ostře ohrazuje. Na nynější papežovo vyjádření Ankara zatím nereagovala.

Papež František v Arménii
Zdroj: Reuters

„Je smutné, že tato tragédie, tato genocida byla bohužel první z politováníhodné řady strašných katastrof minulého století,“ uvedl papež ve svém projevu v prezidentském paláci při setkání s hlavou státu Seržem Sargsjanem, dalšími arménskými politiky a diplomatickým sborem. V předem rozdaném textu výraz genocida nebyl.

František poprvé označil masakry Arménů Osmanskou říší v roce 1915 za genocidu loni, čímž vyvolal nevraživou reakci tureckého vedení, které z Vatikánu na deset měsíců stáhlo velvyslance.

Turecko připouští, že mnoho křesťanských Arménů žijících v Osmanské říši bylo zabito v potyčkách s osmanskými silami během války, ale zpochybňuje arménské odhady ohledně 1,5 milionu obětí a odmítá, že by masakry byly systematicky řízené a představovaly genocidu. Argumentuje také, že současně Arméni zabili mnoho muslimských Turků.

Masové vyvražďování Arménů naposledy způsobilo diplomatické rozepře začátkem června, kdy německý Spolkový sněm schválil rezoluci, podle které šlo o genocidu. Ankara v reakci na to odvolala z Berlína svého velvyslance a pohrozila, že vůči Německu podnikne další kroky.

František s arménským prezidentem
Zdroj: Reuters
Autor: Andrew Medichini

Papež přiletěl do Jerevanu na třídenní návštěvu. Cesta má mít hlavně náboženský charakter. Na začátku své čtrnácté zahraniční cesty František symbolicky zavítal do katedrály arménské apoštolské církve v Ečmiadzinu vzdáleném 18 kilometrů od Jerevanu. Doprovázel jej hlavní arménský církevní představitel katolikos Karékine II.

V sobotu má papež navštívit památník Cicernakaberd, kde uctí památku arménských obětí masakrů spáchaných před 101 lety. Během pobytu v Arménii rovněž hodlá mimo jiné vypustit holubici míru nedaleko tureckých hranic a společně s Karékinem II. odsloužit ekumenickou mši za mír.