Soud tvrdě zasáhl Obamovu imigrační reformu. Milionům ilegálů dál hrozí vyhoštění

Nejvyšší soud USA fakticky zablokoval plán prezidenta Baracka Obamy na změnu v imigrační politice. Sám prezident v reakci označil tento krok za „frustrující“ a „bolestný“ pro miliony lidí, obávajících se vyhoštění ze Spojených států. Agentury Reuters a AFP píší o „kruté porážce“ a „tvrdém políčku“ Obamovi, který za sedm měsíců odejde z Bílého domu, a o úspěchu prezidentových odpůrců z řad republikánů.

Americký prezident Barack Obama
Zdroj: Reuters

Ve sporu konkrétně jde o exekutivní výnosy, které mají uchránit před hrozícím vyhoštěním více než čtyři miliony ilegálních přistěhovalců a které předtím narazily u dvou soudů nižší instance. Nejvyšší soud v lednu na Obamovu žádost souhlasil s tím, že tyto výnosy posoudí. Nakonec ale nedospěl k většinovému rozhodnutí.

Od únorového úmrtí konzervativního soudce Antonina Scalii má soud jen osm členů.

Obama chtěl exekutivní iniciativou obejít Kongres ovládaný republikány, ale tento postup zablokovaly soudy nižší instance poté, co ji nechaly posoudit justicí Texasu a dalších 25 států ovládaných republikány. Ti tvrdí, že Obama překročil své prezidentské pravomoci, které mu dává ústava.

Trump postoj soudu vítá, Clintonová ho má za nepřijatelný

Předpokládaný republikánský prezidentský kandidát Donald Trump ocenil postoj nejvyššího soudu. „Tento verdikt čtyři ku čtyřem zablokoval jednu z nejvíce neústavních akcí, jakou kdy nějaký prezident podnikl,“ uvedl Trump v prohlášení. Rozhodnutí se věnoval také v pěti příspěvcích na Twitteru. 

V nich mj. uvedl, že svůj postoj k imigraci konzultuje s imigračními úředníky a běžnými lidmi, zatímco (jeho soupeřka ve volbách, demokratka Hillary) Clintonová ho konzultuje s Wall Streetem. Clintonová by se podle něj měla začít setkávat s obětmi ilegální imigrace. 

Trumpova demokratická rivalka Hillary Clintonová patovou volbu soudu označila za nepřijatelnou. V prohlášení obhajovala Obamův plán a verdikt považuje za čistě procedurální. Uvedla také, že závěr soudu je ukázkou toho, jak by Trump jako prezident poškodil rodiny přistěhovalců. Dodala, že ona pro jejich ochranu učiní vše, co bude v mezích zákona možné. Na Twitteru publikovala svůj příspěvek v anglické i španělské verzi. Postoj soudu označila za srdcervoucí, mohl by podle ní rozdělit 5 milionů rodin, které čelí deportaci. Uvedla, že to „musíme vyřešit lépe“. 

Obama přes své výnosy zůstane prezidentem, za jehož působení bylo vyhoštěno mnohem více nelegálních přistěhovalců než za jeho předchůdců, přinejmenším 2,4 milionu lidí, poznamenala agentura AFP s tím, že tempo deportací se v posledních třech letech snižuje.

Téma představuje krajně žhavou otázku v letošním roce prezidentských voleb. Republikánský uchazeč o Bílý dům Donald Trump hlásá záměr vyhostit všechny nelegální přistěhovalce a postavit na hranici s Mexikem zeď. Jeho demokratická soupeřka Hillary Clintonová tvrdí, že Trump tím ublíží rodinám, komunitám i celé zemi.