Evropské deníky britský odchod nechtějí. Skončíme se vtipy o Charlesovi, slibuje německý Bild

Média po celém světě žijí britským referendem. Evropské listy většinou podporují status quo, některé z nich ale zdůrazňují, že se Unie musí v každém případě změnit. Bulvární list Bild žertuje, že pokud Britové v EU setrvají, nebudou už žádné vtipy o uších prince Charlese. Britský bulvární list The Sun opět vyzval Brity k odchodu a na titulní stránku umístil snímek ze Dne nezávislosti.

Titulní stránka bulvárního britského deníku The Sun
Zdroj: ČTK/AP Autor: Tim Ireland

„Vyzýváme vás, abyste se zapsali do historie a vrátili Británii svobodu. Věřte sami sobě a velikosti své země a volte odchod. Je to naše poslední šance, jak se životně důležitým hlasováním zbavit nedemokratické bruselské mašinérie. Pro mnohé z nás to je první hlasování v životě, na němž opravdu záleží,“ napsal The Sun.

„Volte odchod a uděláme z Británie ještě lepší zemi,“ uvádí titulek jednoho z příspěvků na webu jiného britského deníku The Daily Telegraph.

Podle listu The Financial Times lze na referendum pohlížet optimisticky. „Jedním z nejlepších je stanovisko mladé generace, která je většinou proevropská. V digitální éře mladí lidé chápou, že jejich budoucnost je v kontaktech po síti a ve sdílení, nikoli v osamocenosti a izolaci. Zatímco starší britští voliči se očividně ohlížejí do imperiální minulosti, mladí vzhlížejí ke globální budoucnosti. Je to právě jejich budoucnost, o níž se rozhoduje,“ zdůraznil list.

Video Studio 6
video

Referendum rozděluje britské deníky

Proevropský The Guardian se ptá, nakolik nepříznivé počasí a noční bouřky, které se přes Británii v noci přehnaly a na mnoha místech zkomplikovaly dopravu, odradí voliče od cesty k volebním urnám.

Většina německých médií Brity od odchodu z EU odrazuje, seč může. „Brexit – tedy vystoupení Británie z EU – by Unii uvrhl do pravděpodobně největší krize v její historii,“ píše server deníku Frankfurter Allgemeine Zeitung, který tak jako ostatní weby upozorňuje na vyrovnanost táborů příznivců a odpůrců brexitu. Zároveň podotýká, že britské sázkařské společnosti jasně věří v setrvání Británie v osmadvacítce.

Zpravodajský server veřejnoprávní televize ARD upozorňuje, že v případě brexitu musejí obyvatelé ostrovního království počítat s výrazně negativními ekonomickými dopady. Web Süddeutsche Zeitung pak popisuje souboj britského premiéra Davida Camerona, který je pro setrvání v Unii, a jeho stranického kolegy a bývalého starosty Londýna Borise Johnsona, jenž se stal tváří příznivců brexitu. List rovněž upozorňuje, že se Unie musí v případě jakéhokoliv výsledku změnit.

Spiegel Online čtenářům nabízí deset vět, kterými mohou dokázat, že situaci skutečně rozumí. Stačí prý třeba poznamenat, že výsledek bude asi těsný, že kampaň pro setrvání v Unii byla chatrná nebo že se v případě brexitu odtrhne Skotsko od Británie.

„Britové, pokud zůstanete v EU… uznáme dokonce i my gól z Wembley, nebudeme už dělat žádné vtipy o uších prince Charlese, nebudeme už na pláži používat žádný krém proti slunci v solidaritě s vaší sluncem spálenou kůží, prosadíme v EU směrnici zakazující pěnu na pivu, zítra vám u hotelového bazénu vlastními ručníky zarezervujeme lehátka, všichni přijedeme na oslavu 100. narozenin královny,“ slibuje na titulní straně nejčtenější německý deník Bild.

S poněkud vážnější notou přichází nizozemský De Telegraaf: „Sňatek, uzavřený v roce 1973 a nikdy úplně šťastný, je možná u konce. Byla by to ale pro EU i pro Nizozemsko špatná zpráva.“ Pro Nizozemsko je Británie v EU spojencem proti Francii a Německu, které mají sklony dát Bruselu víc pravomocí, podotknul De Telegraaf.

„Britské Ano by přineslo naději v dobách zpráv o evropském úpadku. Kampaň ale ukázala rozdělenou Británii v rozdělené Evropě. Spojené království se snad neobrátí zády ke světu, který je vzájemně víc propojený než kdykoli jindy. Území národních států nelze ohradit ekonomicky, politicky ani kulturně. Britské Ano proto není jen správné. Je i nezbytné, aby ve století globalizace existovala silná Evropa.“

Dánský list Politiken

„Ať je závěr britského referenda jakýkoli, je signálem, že Evropská unie musí naléhavě pracovat na reformách. Složitost jejích institucí je zdrojem slabosti, ale jisté problémy lze řešit jen na kontinentální úrovni. V našem otevřeném a nestabilním světě, kde dominují obři z Ameriky a Číny, nemůže žádná jednotlivá evropská země sama obstát. Otázka, položená Britům, je platná pro celou Evropu,“ míní belgický list La Croix.

Brexitu se obává Amerika, která má s Británií privilegovaný vztah. List The New York Times kritizoval osobu britského ministerského předsedy.

„Premiér David Cameron si může stěžovat jen sám na sebe. Aby vnesl mír do řad toryů, sám navrhl uspořádat referendum o odchodu z EU, vyhraje-li volby v roce 2015. Co vypadalo původně jako neškodné řešení krátkodobého politického problému, metastázovalo do rozměrů, které mohou těžce poškodit britskou ekonomiku a ovlivnit směřování státu po generace. Může to rozhodnout i o Cameronově osudu,“ konstatoval deník.

Podle ruského listu Kommersant nakonec vyhrají ekonomické výhody, jež Unie Britům poskytuje. „Evropská unie je na prahu nejtěžší zkoušky ve svých dějinách. Referendum může vyústit nejen v kardinální přehodnocení role jedné z klíčových evropských zemí, ale i v řetězovou reakci uvnitř EU. Občané Spojeného království ale v rozhodujícím okamžiku nebudou zřejmě myslet na příliv migrantů, což je klíčový argument euroskeptiků, ale na své finanční zájmy, které by odchod ohrozil,“ napsal deník.

Čínský státní deník The Global Times usoudil, že „Británie hraje riskantní hru, která by se neměla napodobovat“. „Pokud Británie bude hlasovat pro setrvání v EU, země si jen prožije politickou maškarádu. Pokud nikoli, pak země bude (odchodem z Unie) jednat jako vytahovačný provazochodec, který bohužel spadl a nebyl zajištěn záchranným pásem,“ napsal podle Reuters vlivný čínský list.

Pozornost britskému hlasování věnují i slovenská média. „Evropský kabát nebo jen britská košile?“ položil řečnickou otázku list Pravda. Dodal, že Británie rozehrála šachovou partii, která nemusí mít vítěze. V případě rozhodnutí o brexitu by to podle něj znamenalo značné politické a ekonomické ztráty pro obě strany. List Sme zase otiskl britskou vlajku a doplnil nápis „Keep calm“ (zachovejte klid).